Środa 24 kwietnia 2024

Wizyta starosty w partnerskim landzie w Bawarii

O współpracy i przyszłości powiatów bełchatowskiego i landu Berchtesgaden, rozmawiała Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski podczas wizyty w Niemczech. Gościnę dla polskiej delegacji przygotował samorząd powiatu BGL, któremu przewodniczy starosta Georg Grabner.
glowne
Spośród trzech zagranicznych regionów partnerskich powiatu bełchatowskiego pierwsza podróż starosty Doroty Pędziwiatr oraz Katarzyny Kleski, Sekretarza Powiatu, odbyła się do Berchtesgadener Land w Bawarii. Celem delegacji było nie tylko wzajemne poznanie się przedstawicieli samorządów, ale – co ważniejsze – deklaracja kontynuowania współpracy i weryfikacja jej priorytetów. Podczas spotkania w starostwie z udziałem m.in. starosty Georga Grabnera i Franza Werkstettera, inicjatora polsko-niemieckiego partnerstwa, rozmawiano przede wszystkim o obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i ekologicznej naszych regionów. Niemcy skupili się na ochronie środowiska poprzez popularyzację odnawialnych źródeł energii.

Starosta Dorota Pędziwiatr mówiła o znaczeniu bełchatowskiej odkrywki węgla brunatnego i naszych staraniach o zabezpieczenie węgla dla elektrowni z ewentualnej kopalni w Złoczewie. Sporo uwagi poświęcono na kwestie edukacji oraz prywatnego budownictwa, które w powiecie bełchatowskim intensywnie się rozwija. Tymczasem nasz niemiecki partner, z uwagi na teren górski oraz dużą powierzchnię objętą ochroną przyrodniczą, ma ograniczone możliwości nowej zabudowy. W zakresie współpracy regionów zgodnie przyznano, że organizowana od ponad 10 lat wymiana uczniów jest ważna i cenna dla obu stron. Pojawiły się propozycje, by włączać do polsko-niemieckich projektów także inne grupy, jeśli tylko będą ku temu możliwości finansowe i organizacyjne.

Turystyka, rolnictwo i przemysł spożywczy to główne filary gospodarcze Berchtesgadener Land. Na dowód tego gości z Polski zaproszono do największej w regionie, a drugiej w Niemczech, mleczarni Milder Berchtesgadener Land w Piding, wytwarzającej sto kilkadziesiąt mlecznych produktów wysokiej jakości, opartych na mleku tylko z ekologicznych hodowli. Powiat BGL to także miejsce kopalni soli, uzdrowiska Bad Reichenhall czy jedynego w Niemczech górskiego parku narodowego. Takie atrakcje, jak Jezioro Królewskie czy Kehlstein (Orle Gniazdo, siedziba Hitlera) są celem wycieczek tysięcy turystów z całego świata.

- Bawarski land zachwycił nas pięknymi krajobrazami, czystym powietrzem, smacznym jedzeniem - podsumowały wizytę Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski i Katarzyna Kleska, Sekretarz Powiatu. - Najważniejsza jest jednak życzliwość mieszkańców i władz powiatu Berchtesgaden. Dwudniowa wizyta była czasem bardzo intensywnym, ale również miłym, ponieważ spędzonym w gronie bardzo ciepłych i serdecznych osób.

Polskimi gośćmi opiekowali się Andreas Bratzdrum, kierownik biura starosty oraz Maria Enderle, tłumacz.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji