Czwartek 25 kwietnia 2024

Wizyta zachodnich partnerów w Powiecie Bełchatowskim

W miniony weekend Powiat Bełchatowski odwiedziła grupa samorządowców i uczniów z powiatu partnerskiego Berchtesgadener Land w Niemczech. Wizyta została zorganizowana w ramach międzyregionalnej współpracy partnerskiej obu powiatów.

Starosta Bełchatowski powitał naszych gości w Oratorium im. Jana Pawła II w Bełchatowie w sobotę 24.09.2011 r. W swoim wystąpieniu podkreślał jak bardzo cieszy się z tego, że po raz kolejny może gościć na ziemi bełchatowskiej naszych zachodnich partnerów. Na niemiecką młodzież czekały również rodziny uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu, które zgodziły się przyjąć ich pod swój dach. Wymiana uczniowska od lat jest najważniejszym punktem współpracy naszych powiatów, ponieważ pozwala na zawieranie nowych przyjaźni i wymianę doświadczeń. Dzięki zaangażowaniu polskich rodzin uczniowie na własnej skórze mogli przekonać się czym jest polska gościnność.

Przez dwa dni pobytu mieliśmy ponadto okazję do zapoznania naszych gości z walorami i atrakcjami jakie oferuje nasz region. W niedzielę, 25.09., grupa poza zwiedzaniem ulicy Piotrkowskiej i Muzeum Miasta Łodzi, spacerowała również ulicami Bełchatowa oraz z zainteresowaniem słuchała historii rodziny Hellwigów opowiedzianej w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.

Wieczorem podczas oficjalnej kolacji niemieckich samorządowców oraz przedstawicieli Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu w Bełchatowie zostały ustalone najważniejsze punkty współpracy na rok 2012. Wszyscy zgodnie podkreślali konieczność jej kontynuacji także na następne lata.

Ze względu na chęć zwiedzania przez grupę Krakowa, wyjazd z naszego powiatu został zaplanowany na poniedziałek. Jednak mieliśmy jeszcze możliwość pokazania gościom Góry Kamieńsk, gdzie mogli zakosztować jej największych atrakcji tj. przejażdżki wyciągiem krzesełkowym oraz na torze saneczkowym. Następnie udaliśmy się na taras widokowy w Kleszczowie. Opowiedzieliśmy tam historię wydobycia bełchatowskiego węgla. Goście mogli sami przekonać się jak wielką rolę odgrywa kopalnia i elektrownia w życiu społeczno-gospodarczy nie tylko regionu, ale też całej Polski.

Dzięki uprzejmości Pani Burmistrz Zelowa Urszuli Świerczyńskiej, wizyta została zakończona obiadem pożegnalnym w Restauracji Lafayette w Zelowie.

Anna Rumik

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu