Czwartek 18 kwietnia 2024

Wkrótce kwalifikacja wojskowa

13 lutego br. rozpocznie się w naszym powiecie kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1993 roku. Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracować w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie. Stanie przed nią niespełna 1000 osób.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie bełchatowskim rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 23 marca. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta. Jej organizacją zajmuje się wydział spraw obywatelskich starostwa.

- Przygotowania do kwalifikacji zaczynamy już miesiąc wcześniej – mówi Jan Wionczyk, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie. - W naszej gestii jest zorganizowanie lokalu, znalezienie lekarzy, którzy będą badać kandydatów oraz praca w komisji przez cały okres poboru.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła kwalifikację wojskową zamiast poboru . Amia polska jest w pełni zawodowa. Osoby, które nie chcą  wstępować do wojska, zostają przeniesione do rezerwy. Jednak obowiązkowo muszą poddać się badaniom komisji lekarskiej, która oceni ich predyspozycje psychofizyczne pod kątem zdolności do czynnej służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracować w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie. W wyniku zmiany przepisów, tegoroczna kwalifikacja odbywać się będzie na nieco nnych niż dotychczas zasadach.

- Do tej pory w komisji lekarskiej pracowało trzech lekarzy, dwie pielęgniarki i sekretarz – mówi naczelnik J. Wionczyk. - Nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie komisji lekarskich zmniejsza skład osobowy powiatowej komisji lekarskiej z trzech do jednego lekarza oraz średniego personelu medycznego z dwóch osób do jednej. To powoduje nasze obawy, co do właściwego przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. Po prostu jeden lekarz może nie zdołać w krótkim czasie przebadać kilkudziesięciu poborowych, co tym samym może wydłużyć całą akcję.

Lekarz będzie miał również obowiązek podyktowania osobie prowadzącej księgę orzeczeń lekarskich rozpoznania i wyniku badania w celu ich udokumentowania. Sekretarz komisji, którym jest pracownik starostwa, będzie musiał dokonywać zapisów w księdze orzeczeń lekarskich oraz będzie również sporządzał orzeczenia i prowadził wykaz osób podlegających kwalifikacji wojskowej. Do tej pory zajmowała się tym pielęgniarka znająca terminologię medyczną.

Harmonogram pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w roku 2012:

13.02 – 02.03 – Miasto Bełchatów
05.03 – 07.03 – Gmina Bełchatów
08.03 – 12.03 – Gmina Zelów
13.03 – Gmina Drużbice
14.03 – Gmina Kleszczów
15.03 – Gmina Kluki
15.03 – 16.03– Gmina Rusiec
19.03 – 20.03 – Gmina Szczerców

Dzień 21 marca jest przeznaczony dla kobiet, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych.

Łączna liczba osób podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w powiecie bełchatowskim to niespełna 1000.

Krzysztof Borowski, Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie