Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Piątek 29 marca 2024

Wojewoda z wizytą w Bełchatowie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki odwiedził bełchatowski szpital, chcąc poznać sytuację placówki przed tworzeniem sieci szpitali na podstawie zapowiadanej przez rząd ustawy zmieniającej ich finansowanie. Wojewoda spotkał się z dyrekcją lecznicy i starostą bełchatowskim.
głowne
Wojewoda wraz z Waldemarem Wyczachowskim, starostą bełchatowskim, dr n. med. Pawłem Skoczylasem, dyrektorem szpitala oraz lek. med. Jerzym Ogłuszką, zastępcą dyrektora ds. medycznych wizytowali oddziały placówki. Ordynatorzy poszczególnych oddziałów mówili o osiągnięciach, ale również potrzebach z zakresu remontowego i sprzętowych.
- Przed wprowadzeniem tzw. sieci szpitali \odwiedzam wszystkie szpitale w województwie łódzkim, w tym również bełchatowski. Chcę poznać sytuacje placówki, jej kierownictwo, omówić współpracę - powiedział Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki.

- Cieszę się, że wojewoda odwiedził bełchatowski szpital – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Była to dla mnie okazja zaprezentowania wieloletniej współpracy samorządu powiatowego w zakresie remontów i zakupów sprzętu. Nasz samorząd regularnie udziela dotacji, w ostatnich latach to ponad milion złotych na zakupy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. W tym roku również będziemy chcieli przekazać kolejną transzę pomocy na zakupy sprzętu.



Projekt nowelizacji, który ma wejść w życie w lipcu br., zakłada utworzenie systemu zabezpieczenia zdrowotnego obywateli, zwanego siecią szpitali. Placówki, które do niej trafią, będą finansowane ryczałtowo z budżetu państwa. Pozostałe będą mogły ubiegać się o kontrakt z płatnikiem na dawnych zasadach. Ponad 90 procent środków na lecznictwo szpitalne zostanie przeznaczonych na sieć szpitali.


Z Karolem Młynarczykiem, wicewojewodą łódzkim, rozmawiał Krzysztof Borowski

- Jakie wnioski i oceny nasuwają się panu po zakończeniu wizyty w bełchatowskim szpitalu?

Karol Młynarczyk: Moja ocena jest dobra, bełchatowski szpital jest na trzecim poziomie zabezpieczenia, z dużą ilością oddziałów, dobrze wyposażony. Pacjenci z powiatu bełchatowskiego
mogą się czuć bezpiecznie mając taki szpital. Oczywiście, jak w większości szpitali w naszym kraju, jest w nim jeszcze wiele do zrobienia, ale obecny poziom jest satysfakcjonujący. Uważam, że stabilność finansowania szpitali, która pojawi się po wprowadzeniu sieci szpitali, pozwoli jednostkom na remonty i doposażenie w niezbędny i nowoczesny sprzęt. Również bełchatowski szpital dzięki temu stanie się wizytówką regionu.

Wiele remontów i zakupów sprzętu w bełchatowskim szpitalu możliwych jest dzięki pomocy lokalnych samorządów. Czy w innych powiatach jest podobnie?

Karol Młynarczyk: Bywa z tym różnie, dlatego cieszy mnie taka współpraca i zrozumienie potrzeb w bełchatowskim szpitalu, zwłaszcza przez starostę i lokalne samorządy. To bardzo cieszy, bo w sytuacji kontraktowania zawsze brakuje pieniędzy na zakupy sprzętu i remonty, bo musi starczyć na zapewnienie podstawowych potrzeb. Pomoc samorządów jest niezmiernie istotna.

Jest pan wieloletnim samorządowcem i lekarzem. To zapewne ułatwia rozmowy z przedstawicielami placówek medycznych?

Karol Młynarczyk: Myślę, że to widać w czasie moich wizyt w szpitalach, choć niektórzy się dziwią, że jestem w medycznych sprawach tak dobrze zorientowany. Jestem internistą, od ponad trzydziestu lat funkcjonuję w tym środowisku, doskonale znam problemy, wiem, gdzie trzeba pomóc, ale zdaję sobie sprawę również z ograniczeń finansowych. Środki na służbę zdrowia będą się zwiększały, rząd zapowiedział wzrost wydatków do sześciu procent produktu krajowego brutto, podczas gdy obecnie jest niecałe pięć procent. To będzie rozłożone na lata, trzeba będzie pieniądze rozsądnie i mądrze wydawać, dlatego podczas wizyt uczulam na to dyrektorów. Poznanie się z ludźmi nadzorującymi placówki służby zdrowia, gdzie wkrótce wojewoda będzie miał dużo większy niż obecnie udział w zarządzaniu, jest dla mnie niezwykle ważne.
← powrót