Piątek 19 kwietnia 2024

Wspaniały start w dorosłe życie podopiecznej OIS

Wiktoria, wychowanka Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie, mimo smutnych doświadczeń życiowych, które umieściły ją w placówce, dziś może odczuwać szczęście i radość. Dziewczyna usamodzielniła się, a w dobrym starcie w dorosłość pomogło jej wiele osób.
6
Wiktoria przebywała w placówce prawie 5 lat. Ten czas był wypełniony jej wzlotami i upadkami, jednak zawsze mogła liczyć na pomoc i wsparcie wychowawców. W grudniu 2018r. Wiktoria ukończyła 18 lat i coraz bardziej realne dla niej stawało się usamodzielnienie, a co za tym idzie odejście z placówki. Pilną potrzebą stało się zdobycie własnego mieszkania, które zawsze jest podstawą normalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Już na tym etapie Wiktoria doświadczyła pomocy i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli. Wśród nich decydującą rolę odegrali burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek oraz przewodniczący Rady Powiatu Bełchatowskiego Sławomir Malinowski. Współdziałanie obydwu samorządowców zaowocowało najpierw przyznaniem Wiktorii w maju bieżącego roku kluczy do mieszkania komunalnego znajdującego się w jej rodzinnym Zelowie, a potem generalnym remontem mieszkania. Lokal był w złym stanie technicznym.

Różni sponsorzy, darczyńcy zaangażowani przez dyrektora, pracowników Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego stanęli jednak na wysokości zadania. Wiele słów podziękowań należy skierować do właściciela sklepu Majster, który ofiarował materiały wykończeniowe (m.in. panele, płytki), firmie Knauf - za płyty karton-gips. Kluczową rola przypadła jednak panu Szczepanowi Wrzesiakowi, właścicielowi przedsiębiorstwa STIVEX oraz sklepu Mrówka w Zelowie. Na prośbę wspomnianego wyżej samorządowego duetu Tomasz Jachymek – Sławomir Malinowski wykonał on, w większości nieodpłatnie, generalny remont mieszkania (elektryka, hydraulika, prace budowlane, wyposażenie mieszkania w armaturę, kabinę prysznicową, płytki, drzwi). Pod koniec lipca udało się zakończyć remont i podopieczna otrzymała swój „nowy dom”. Staraniem burmistrza Tomasza Jachymka i przewodniczącego Sławomira Malinowskiego do sprawy włączył się także Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zelowie z Kierownikiem Janiną Kędziak na czele przekazując swoją cegiełkę - 5 000 zł. Darowiznę przekazała także Fundacji „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej”. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu pana Leszka Maciaszczyka, radnego powiatowego i ks. Jacka Ambroszczyka została przeprowadzona w zelowskiej parafii zbiórka pieniędzy na remont mieszkania dla Wiktorii. Dzięki tej akcji udało się zebrać 2021 zł. Dziewczyna kupiła za tę kwotę nową lodówkę i pralkę. W związku z usamodzielnieniem mogła też liczyć na wsparcie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dostała ok. 6000 zł za pobyt w placówce oraz jednorazową pomoc finansową na zagospodarowanie w kwocie 1500 zł. Dodatkowo co miesiąc będzie otrzymywała 500 zł na kontynuowanie nauki.

Zespół ds. Promocji
Powiat Bełchatowski