Piątek 19 kwietnia 2024

Wspieranie organizacji pozarządowych w Powiecie Bełchatowskim

XXIV Sesja Rady Powiatu w Bełchatowie odbyła się w trybie korespondencyjnym, co miało związek z bezpieczeństwem epidemiologicznym. Radni głosowali na projekty uchwał na specjalnej karcie do głosowania, którą 27 listopada zwrócili w Biurze Rady Powiatu. Tego samego dnia przewodniczący RP podsumował wyniki głosowań i odczytał je w trakcie e-transmisji.
główne

Wśród tematów XXIV Sesji Rady Powiatu w Bełchatowie znalazło się wyrażenie zgody na przyjęcie Programu współpracy Powiatu Bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021. Zasadniczym celem tej decyzji jest fakt, iż Program współpracy Powiatu Bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi stanowi ważny czynnik w demokratyzacji życia lokalnego, jest elementem łączącym społeczność lokalną i organizacje pozarządowe oraz stanowi uzupełnienie działań wynikających z publicznych potrzeb lokalnych oraz ma na celu wyrabianie świadomości społecznej oraz poczucia odpowiedzialności za wspólnotę lokalną.
Uchwała Rady Powiatu w Bełchatowie w sprawie uchwalenia Programu współpracy Powiatu Bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021 generuje skutki finansowe w postaci zabezpieczenia środków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe do wysokości 120.000 zł (słownie: stu dwudziestu tysięcy złotych).
Za przjęciem Programu głosowało 22 radnych. Jedna osoba nie uczestniczyła w głosowaniu.

Radni głosowali także w sprawie ustalenia obowiązujących na terenie Powiatu Bełchatowskiego w 2021 roku stawek opłat za usunięcie pojazdów z dróg i ich parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdów.
W projekcie uchwały przyjęto stawki za usuwanie pojazdów z dróg oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, zgodne z propozycją podmiotu zewnętrznego wyłonionego zgodnie z Prawem zamówień publicznych art. 4 pkt. 8 (w trybie zapytania ofertowego). Stawki stanowią ceny rynkowe, obowiązujące na terenie naszego powiatu.
W poprzednim roku Rada Powiatu ustaliła wysokość stawek na poziomie maksymalnym wynikającym z obwieszczenia Ministra Finansów na rok 2020r.
Podobnie stawki opłat na rok 2021 za przechowywanie pojazdów na parkingu strzeżonym wskazane w niniejszej uchwale, zostały ustalone w wysokości określonej w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 roku.
Zadania prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych z dróg, realizuje jednostka organizacyjna Powiatu tj. Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie.

Ponadto Zarząd Powiatu w Bełchatowie wnioskował o podjęciu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Bełchatowski umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego z operatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatu Bełchatowskiego.

Całość posiedzenia XXIV Sesji z dnia 27 listopada dostępna jest w witrynie www.powiat-belchatowski w zakładce e-sesja.

Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowski