Piątek 26 kwietnia 2024

Wyjazd na ferie bezpiecznym autokarem

Ferie zimowe trwają, a wraz z nimi podróże. Aby wyjazd był bezpieczny,  policjanci często kontrolują autokary, również te, które przejeżdżają tranzytem przez teren naszego powiatu. Rodzic, nauczyciel, wychowawca - każdy ma prawo zwrócić się do policji z prośbą o skontrolowanie kierowcy i autokaru.

Początek roku to dla wielu osób czas wyczekiwanych ferii, wyjazdów na narty i podróży,  niejednokrotnie bardzo dalekich. Ruch na drogach wzrasta, szczególnie w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów. Niestety, pomimo wielokrotnie powtarzanych apeli, nie wszyscy przewoźnicy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa.

- Zły stan techniczny pojazdów, kierowanie pod wpływem alkoholu, brak stosownych uprawnień do kierowania, przekroczony dopuszczalny czas pracy kierowcy to najczęstsze przypadki naruszeń ujawnianych w czasie kontroli wyjeżdżających autokarów z dziećmi - mówi Błażej Lewiński, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie. -  W naszym powiecie odnotowujemy różne wypadki drogowe w czasie ferii, ale - na szczęście - nie doszło do wypadku z udziałem dzieci jadących na wypoczynek.

Aby podróż była bezpieczna, policja organizuje częste kontrole autokarów, również tych, które przejeżdżają tranzytem przez teren naszego powiatu. Rodzic, nauczyciel, wychowawca - każdy ma prawo zwrócić się do policjantów z prośbą o skontrolowanie kierowcy i autokaru. Najlepiej zgłosić taką potrzebę kilka dni przed terminem wyjazdu. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie służby dla policjantów. Zgłoszenia można kierować w formie pisemnej bądź telefonicznie (44 635 52 37)   bezpośrednio do Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego. Kontrole autokarów  przeprowadzane są na parkingu przed Sport Hotelem przy ul. 1-go Maja.

Poruszając się własnym środkiem transportu również pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierzmy wszystkie wartościowe przedmioty i dokumenty, zamknijmy auto, uruchamiając urządzenia alarmowe.

W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

- Stosując się do powyższych rad, zapewne szczęśliwie wrócimy do domu i będziemy miło wspominać czas wypoczynku - dodaje naczelnik B. Lewiński.

A. Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Bełchatowie