Czwartek 25 kwietnia 2024

Wymień stare papiery na zielone drzewka

219 ton zebranej makulatury, 102 tysiące rozdanych sadzonek drzew i krzewów, kilkanaście tysięcy uczestników i aż 3723 uratowanych od wycięcia drzew – to liczbowe podsumowanie ośmiu dotychczasowych edycji powiatowej akcji „Drzewko za makulaturę”. 29 września rusza kolejna jednodniowa zbiórka makulatury.
glowne
- Oczywiście zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w naszej akcji, choć jej poprzednie edycje pokazały, że z frekwencją nie mamy kłopotu – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - To pokazuje, że pomysł był trafiony i akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, do tego stopnia, że od rana w dniu akcji przy budynku starostwa ustawia się długa kolejka. Jednak zapewniam, że dla wszystkich wystarczy sadzonek, dlatego nie ma potrzeby wczesnego przychodzenia z makulaturą.

Tegoroczna akcja odbędzie się 29 września, tradycyjnie na parkingu przy głównym budynku starostwa, przy ulicy Pabianickiej 17/19. Start o godzinie 8.30, koniec przewidziano na godzinę 13.30. Łącznie zakupionych zostanie około 12 tysięcy sadzonek drzew i krzewów. 7 tysięcy sztuk zakupi starostwo i będą to sadzonki: 600 szt Thuja Golden Szmaragd, 4000 szt Thuji Szmaragd, 500 szt. Thuji Miriam, 500 szt Hortensji bukietowej 'Lime Light', 400 szt Dębu kolumnowego 'Koster', 300 szt. Wiśni piłkowanej 'Amonogawa', 250 szt jabłoni w odmianach, 150 szt śliwy w odmianach, 150 szt czereśni w odmianach.

- Nadleśnictwo przekaże na potrzeby akcji 4 tysiące sadzonek drzew i krzewów gatunków lasotwórczych takich jak sosna, świerk, brzoza, buk, dąb, jarząb, modrzew, z zakrytym system korzeniowym – mówi Wiesław Gołębiewski, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bełchatów. - Oczywiście leśnicy będą także udzielać porad z zakresu sadzenia i pielęgnacji lasu.

Firma Eko Region zakupi sadzonki roślin za 3.000 zł, podstawi kontenery, wagi, odbierze makulaturę i przekaże do recyklingu.

- Akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że na kilka dni przed nią znika makulatura nawet z rozstawionych przez nas na terenie miasta pojemników – mówi Gracjan Rudnicki z Eko Regionu. - Ludzie przywożą makulaturę busami, samochodami z przyczepkami, wózkami transportowymi, rekordziści mają po kilkaset kilo makulatury.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy