Piątek 29 marca 2024

Wyróżniona obywatelska postawa

W powiecie bełchatowskim nie brakuje osób, które w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dokonują obywatelskich zatrzymań nietrzeźwych kierowców. Dziś (6 września) wicestarosta bełchatowski Grzegorz Gryczka oraz Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie insp. Karol Mielczarek podziękowali kolejnym czterem osobom za wzorową postawę na spotkaniu w komendzie.
glowne
Dwóch z nagrodzonych dzisiaj osób to pracownicy ochrony kopalni węgla brunatnego, którzy ujęli nietrzeźwego kierowcę. 32-latek z dwoma promilami w organizmie szalał audi na terenie bełchatowskiej odkrywki. W samochodzie miał 1,5 kg marihuany. Za taki czyn grozi kara do 10 lat więzienia. Sąd aresztował mężczyznę na 3 miesiące. W sobotę 1 września 2018 roku tuż po godz. 6.00 rano dyżurny policji otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierowcy audi, który szarżował na drogach należących do kopalni węgla brunatnego. Na miejsce pojechali funkcjonariusze z posterunku w Ruścu. W rozmowie z pracownikami ochrony obiektu, którzy ujęli 32-letniego kierowcę oraz jego 28-letniego pasażera, mundurowi ustalili, że mężczyźni wcześniej przejechali przez bramki i zjechali na drogę gruntową. Nie reagowali na sygnały do zatrzymania dawane przez ochronę. W końcu porzucili pojazd i uciekali piechotą. Szybko zostali ujęci i przekazani policjantom. Zarówno od kierowcy, jak i pasażera wyczuwalna była silna woń alkoholu z ust. Badanie alkomatem wykazało odpowiednio 2 i 1,7 promila alkoholu w organizmie. Największa "niespodzianka" czekała jednak na funkcjonariuszy wewnątrz pojazdu. W reklamówce na tylnym siedzeniu mundurowi znaleźli ponad półtora kilograma marihuany. Narkotyki zostały zabezpieczone i trafiły do policyjnego depozytu. Dodatkowo, podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 32-latka policjanci zabezpieczyli kolejne środki odurzające: susz, biały proszek, tabletki oraz masę plastyczną o łącznej wadze ponad 46 gramów. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Za taki czyn grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 3 września 2018 roku w oparciu o zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy, sąd zdecydował o aresztowaniu 32-latka na trzy miesiące. Mężczyzna odpowie również za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. W przeszłości 32-latek był notowany za przestępstwa narkotykowe. Nie bez znaczenia w tej sprawie miało zachowanie pracowników ochrony obiektu, którzy podejrzewali, że kierowca audi mógł być nietrzeźwy i poinformowali policję. To dzięki tym informacjom mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku.

Postawą godną naśladowania wykazało się również dwoje mieszkańców Bełchatowa, którzy ujęli nietrzeźwego kierującego i powiadomili policjantów. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 36-letni obywatel Ukrainy odpowie przed sądem. 26 sierpnia 2018 roku, około godz. 17.00 oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierowcy mercedesa w okolicach Ronda Traugutta. We wskazany rejon niezwłocznie udali się policjanci ruchu drogowego, którzy w rozmowie ze zgłaszającymi ustalili, że kierowca mercedesa jechał ul. Pabianicką w kierunku centrum Bełchatowa tzw. „wężykiem”, co wzbudziło podejrzenia, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Wykorzystując okazję, przed rondem zgłaszający ujęli pijanego kierowcę i do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwili mu kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszających. 36-letni obywatel Ukrainy, który kierował mercedesem miał w organizmie 3,6 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy. Teraz amator jazdy "na podwójnym gazie" za swe czyny odpowie przed sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy