Środa 24 kwietnia 2024

Wzruszający, noworoczny koncert wojskowych artystów

Kościół na osiedlu Dolnośląskim wypełniony był po brzegi, kiedy przez półtorej godziny rozbrzmiewały kolędy, pastorałki i świąteczne melodie. A to dzięki Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego, który wystąpił w Bełchatowie w niedzielę, 8 stycznia, w noworocznym koncercie pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.
IMG_4334-2
Wojskowi artyści wystąpili w Bełchatowie po raz pierwszy, ale zachwyt i entuzjazm publiczności podczas noworocznego koncertu kolęd pozwalają mieć nadzieję, że RZAWP jeszcze nie raz do nas zawita. Wykonawcy zaprezentowali ponad dwadzieścia utworów, przede wszystkim najpiękniejsze polskie kolędy, jak „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki” czy mniej znane, np. „Kolęda żołnierska”, „Bracia, patrzcie jeno”, „Nie było miejsca dla Ciebie”. Pojawiły się także świąteczne melodie, popularne na świecie „Jingle bells” i „You raise me up”. Prezentowanym czy to przez chór, czy duety lub solistów wykonaniom, towarzyszył akompaniament kilkudziesięciu muzyków orkiestry koncertowej.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia był Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Starosta podziękował za pomoc ks. Stanisławowi Jaskule, proboszczowi parafii na os. Dolnośląskim. Podkreślił również szczególnie wsparcie dla przedsięwzięcia przez Dyrektora Gabinetu Politycznego MON, Bartłomieja Misiewicza, obecnego podczas koncertu. Idea, która miała za zadanie popularyzować polską tradycję śpiewania kolęd i budować poczucie jedności, zyskała patronat honorowy Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Na zakończenie tego uroczystego i wyjątkowego spotkania starosta Waldemar Wyczachowski przekazał mieszkańcom życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku.

Jeszcze tego samego dnia artyści z RZAWP wrócili do Warszawy, gdzie mieści się siedziba tej szczególnej, wojskowej instytucji. Działający od kilkudziesięciu lat zespół złożony jest z pracowników cywilnych i mundurowych Wojska Polskiego, osób pochodzących z całego kraju. Artyści występują przez cały rok, mają w repertuarze koncerty i spektakle traktujące o różnych dziejach historii Polski, nawiązujące do narodowych i chrześcijańskich tradycji. Zespół spędził w Bełchatowie kilka godzin. Artyści dali się poznać nie tylko jako mistrzowie w swojej dziedzinie i profesjonaliści najwyższej klasy, ale także jako skromni i bardzo sympatyczni ludzie. Na lawinę komplementów po koncercie odpowiadali z serdecznym uśmiechem: „Ach, to przede wszystkim magia polskich kolęd. One zawsze wzruszają...”.