Czwartek 18 kwietnia 2024

Zespół kryzysowy na spotkaniu online

Aktualny stan epidemiczny na terenie powiatu, ocena stanu środowiska i jego ochrona na ternie powiatu, to jedne z tematów poruszonych dzisiaj w trakcie Powiatowego Zespół Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie zorganizowano online.
Podczas spotkania przedstawiciele służb, samorządów, instytucji łącznie 26 osób omówili bieżące sprawy bezpieczeństwa w naszym powiecie. Posiedzenie prowadziła Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr. Uczestnicy spotkania online zapoznali się głównie z sytuacją epidemiczną w powiecie. Przedstawiciel PSSE omówił sytuację w naszym regionie. W tej chwili nie ma ognisk koronawirusa na naszym terenie. Obecne zakażenia to pojedyncze przypadki. Od początku pandemii, czyli od marca na terenie powiatu stwierdzono 1089 zakażonych. Sytuacja jest dynamiczna, lecz pod stałym nadzorem służb.
Należy pamiętać, że jednoczesny przyrost zachorowań i osób objętych kwarantanną spowodował wzmożoną prace stacji sanitarnej. Ilość wydawanych decyzji i dokumentów do wypełnienia przewyższa zasoby kadrowe jednostki. W związku z tym Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, podjęła decyzje o wsparciu personalnym w zakresie bieżącej pracy, uprzedzając tym samym decyzje wojewody łódzkiego o podjęciu działań polegających na wsparciu Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bełchatowie.
Przedstawiano informację o pomocy udzielanej mieszkańcom powiatu przez Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie z uwzględnieniem rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie i innymi patologiami. Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Jarosław Zając przedstawił sytuację lasów w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Bełchatów ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przeciwpożarowej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił informację w zakresie monitorowania i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności przedstawienie działań i wypracowanie metod mających na celu ochronę powiatu bełchatowskiego przed ASF.

M.Rogut-Chrząszcz Zespół ds. Promocji Starostwo Powiatowe