Czwartek 28 marca 2024

Zginęli za naszą wolność

Uroczystości związane z 77. rocznicą powstania Armii Krajowej oraz rocznicą rozstrzelania żołnierzy AK z rejonu Bełchatowa, zamordowanych w 1942 roku, odbyły się na bełchatowskim cmentarzu. Władze samorządowe powiatu reprezentowali Sławomir Malinowski, przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie, Jacek Bakalarczyk, wicestarosta bełchatowski oraz Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu.
głowne1

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy cmentarnej. Po mszy uczestnicy obchodów, samorządowcy, kombatanci oraz mieszkańcy Bełchatowa przemaszerowali pod obelisk żołnierzy AK na cmentarzu. Na miejscu zebrani pomodlili się w intencji zmarłych. Historię żołnierzy AK z rejonu bełchatowskiego przybliżył Łukasz Politański, wiceprezedent Bełchatowa oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem. 7 marca 1942 roku bełchatowscy żołnierze AK: Jan Szelągowski, Zygmunt Kulik, Jan Kazimierz Tyszke i Tadeusz Kowalczyk zostali rozstrzelani przez hitlerowskich okupantów. W miejscu rozstrzelania, w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącego, znajduje się pamiątkowa płyta.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy