Piątek 19 kwietnia 2024

Zielona pomoc dla gmin i mieszkańców

3,3 milionów złotych ma w kasie powiat bełchatowski na działania służące ochronie środowiska. Taką kwotą będzie dysponować w bieżącym roku nasz samorząd po oddaniu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi aż 11,2 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska, uiszczanych przez podmioty gospodarcze. Na podstawie przepisów ustawy „Prawo ochrony środowiska” samorząd lwią część tych funduszy musi oddać, a to, co zostanie, przeznacza także na zadania przynoszące tzw. efekt ekologiczny.
zielony1
Usuwanie azbestu, tworzenie kolejnych zielonych terenów czy rozbudowywanie sieci wodociągów i kanalizacji z pomocą pieniędzy z powiatowej kasy będą w tym roku realizować nasze gminy. Samorząd powiatu bełchatowskiego wesprze te zadania sumą 800 tysięcy złotych.

Odbiór odpadów zawierających azbest z pomocą finansową powiatu, wynoszącą łącznie 65 tys. zł, będą realizować w 2017 roku miasto Bełchatów, Zelów, Drużbice i Rusiec. Dla mieszkańców, którzy mają na swoich posesjach materiały z tą niebezpieczną substancją, to wielkie ułatwienie. Gminy zobowiązały się wynająć specjalistyczne firmy, które zajmują się odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest. Mieszkaniec nie poniesie kosztów wymienionych usług.

Na uporządkowane i atrakcyjne florystycznie krajobrazy radni powiatu zdecydowali dołożyć gminom pieniądze. Miasto Bełchatów otrzyma 60 tys. zł na zagospodarowanie terenu zieleni pomiędzy ulicami Kościuszki i Witosa, a Kleszczów 300 tys. zł na utrzymanie i konserwację zieleni w miejscowościach na terenie gminy.

Gminy zaplanowały szereg inwestycji służących ochronie środowiska, wśród których są też takie z dotacjami z kasy powiatu, które łącznie stanowią ponad 370 tys. zł. Gmina Bełchatów zamierza wykonać oświetlenie solarne (112 tys. zł dotacji), w Stanisławowie I w gminie Szczerców powstanie kanalizacja sanitarna (100 tys. zł), budynek OSP w Strzyżewicach (gm. Kluki) czeka przebudowa wraz z instalacjami i termomodernizacją (54 tys. zł), a hydrofornię w Ruścu docieplenie budynku i wymiana okien (35 tys. zł).

Dużo będzie się działo w miejscach publicznej użyteczności, a więc takich, z których wszyscy korzystamy. Zaplanowane inwestycje mają na celu nie tylko podniesienie komfortu i wygody użytkowników, ale także uwzględniają ochronę środowiska. Wśród tych przedsięwzięć najkosztowniejsze to przebudowa instalacji wentylacji mechanicznej wraz z wymianą nagrzewnicy powietrza w pomieszczeniach basenowych i sportowych w Powiatowym Centrum Sportu, przebudowa instalacji elektrycznej, montaż oświetlenia energooszczędnego w pływalni i sali gimnastycznej (1 150 tys. zł) oraz przebudowa sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie w celu poprawy efektywności energetycznej budynku (400 tys. zł). Śmietnik do segregacji odpadów, nowe pojemniki i stojaki na rowery, a także nowy węzeł cieplny i wentylacja w pracowniach gastronomicznych pojawią się w ZSP nr 4 (ok. 250 tys. zł). Warto wspomnieć, że modernizacja oświetlenia planowana jest w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie (74 tys. zł), a Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łękawie wzbogaci się w siłownię plenerową i ładny, zielony teren (45 tys. zł).

Na edukację ekologiczną mieszkańców zaplanowano 200 tys. zł (konkursy z nagrodami, warsztaty ekologiczne, akcja zbiórki makulatury). Będą też kontynuowane programy prozdrowotne, dzięki którym mieszkańcy będą mogli skorzystać nieodpłatnie z różnego rodzaju badań:
- "Mój ekologiczny styl życia" (badania krwi, konsultacja z dietetykiem) – 100 tys. zł;
- "Zdrowo gram – jestem eko" (badania krwi dla uczniów, konsultacja z dietetykiem) -50 tys. zł,
- badania mężczyzn wykrywające raka prostaty - 100 tys. zł,
- szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi HPV - 126 tys. zł.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji