Piątek 29 marca 2024

Zielone światło dla organizacji pozarządowych

Prawie 350 tysięcy złotych samorząd powiatu przekaże w nowym roku organizacjom pozarządowym na przedsięwzięcia w takich obszarach, jak m.in. sport, kultura czy podtrzymywanie patriotycznych tradycji. Społecznicy już mogą składać swoje oferty, jest na to czas do 14 stycznia 2019 r. O tym, które pomysły otrzymają dofinansowanie, zdecydują komisje powołane przez Zarząd Powiatu w Bełchatowie.
harcerze 1
Zadania publiczne, które z pomocą samorządu powiatu mogą realizować organizacje pozarządowe, można podzielić na osiem obszarów: turystyka i krajoznawstwo, kultura i sztuka, w tym także jako osobna grupa działań adresowana specjalnie do seniorów, podtrzymywanie tradycji narodowych i organizowanie patriotycznych eventów, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, organizacja zawodów sportowych dla najmłodszych, pomoc społeczna, promocja zdrowia. Na każdy z tych obszarów zaplanowano konkretną sumę pieniędzy, najwięcej na – ogólnie ujmując - sport, bo 203 tys. zł, najmniej, 5 tys. zł, na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego podjęte na rzecz osób w wieku emerytalnym. W obszarze „pomoc społeczna” podkreśla się, że organizacje mogą podejmować się pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a nawet prowadzenia schronienia dla ofiar przemocy domowej.

Swoje propozycje organizacje pozarządowe mogą składać w bełchatowskim starostwie do 14 stycznia 2019 r. Trzeba uważać na termin, bowiem liczy się data wpływu do urzędu, a nie stempla pocztowego, jeśli dokumenty będą wysłane pocztą. Ważne jest również, by przygotowana przez organizację oferta była zgodna z jej statutową działalnością. Do oceny ofert zarząd powiatu powoła komisje. W ramach kryteriów merytorycznych brane będą pod uwagę m.in. celowość realizacji danego przedsięwzięcia, jego adresaci, planowane rezultaty, kwalifikacje i doświadczenie osób zaangażowanych do pracy przy danym pomyśle. Z podmiotami, które wygrają ten konkurs ofert, zostaną podpisane umowy, szczegółowo ustalające harmonogramy, kosztorys i sposoby rozliczenia przyznanych dotacji.

W roku 2017 na zadania tego samego rodzaju, realizowane przez organizacje samorządowe, wsparte dotacjami, powiat bełchatowski wydał 330 tys. zł, w roku 2018 – 370 tys. zł.

Komplet dokumentów i szczegółowych informacji w tym temacie znajduje się w zakładce „Organizacje pozarządowe”.
Agnieszka Zawodzińska
Zespó ds.Promocji