Czwartek 28 marca 2024

Znów pojedziemy po drogach i bezdrożach powiatu

Tegoroczny cykl rajdów „Rowerem przez powiat” rozpocznie się już 13 maja o godz. 13. Organizatorzy przedsięwzięcia, tj. bełchatowskie starostwo i Załoga Rowerowa „Zgrzyt” zapraszają na 8 wypraw, które mierzą łącznie prawie 300 kilometrów. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy powiatu. Wystarczy mieć sprawny rower i ochotę na nietypową przejażdżkę.
stronawww
Wzorem dwóch poprzednich lat i w tym roku mieszkańcy powiatu mogą uczestniczyć w bezpłatnych wyprawach rowerowych, których trasy zaplanowane są po ciekawych przyrodniczo, krajobrazowo czy historycznie okolicach. Każdy rajd ma ustaloną trasę i umowny kolor, symbolicznie nawiązujący do charakteru wyprawy. Rajdy cieszą się niegasnącą popularnością. To atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku. Potwierdzają to jego uczestnicy w wieku od kilku do nawet ponad siedemdziesięciu lat!

- Od ponad roku uczestniczę w powiatowych rajdach rowerowych, co traktuję jako dbanie o swoje zdrowie – mówi Tomasz, 34 lata, pracownik bełchatowskiej elektrowni. - Na początku ledwo dawałem radę na 30-,40-kilometrowych trasach. Teraz mogę przejechać nawet 80 km! Coraz rzadziej korzystam z samochodu w mieście. Po zakupy również zacząłem jeździć rowerem. Kupiłem sobie nawet duże torby rowerowe.

- Razem z sąsiadką i koleżanką z byłej pracy jeździmy dla zdrowia. Na początku szło nam słabo, wlokłyśmy się na końcu grupy – śmieje się Joanna, 64 lata, emerytka. - Postanowiłam kupić sobie nowy rower i mam teraz też większą wprawę. Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że wokół Bełchatowa jest tyle ciekawych zakątków, jeziorek, starych dworów.

- Razem z tatą brałem udział w pięciu rajdach powiatowych, na których zawsze jest fajnie – zapewnia Michał, 13 lat, uczeń SP nr 3. - Już dwa razy rozpalałem z panem Maćkiem ognisko. Tata kupił mi scyzoryk i harcerskie spodnie. Podczas wakacji jeździliśmy z kolegami po lasach i to ja byłem przewodnikiem. Korzystałem także z mapy z trasami rowerowym, która dostałem na jednym z rajdów.

Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski i Maciej Kuszneruk, prezes stowarzyszenia Załoga Rowerowa „Zgrzyt”, autor tras, zapewniają, że tegoroczne wyprawy nie są trudne i każdy, nawet bez specjalnego kondycyjnego przygotowania, może wziąć udział. Obowiązkiem jednak jest zapoznanie się z regulaminem, dostępnym na stronie internetowej starostwa i rozdawanym przed startem. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał ratownik medyczny.

Rajdy będą organizowane w soboty o godz 13 (z wyjątkiem dwóch ostatnich  o godz. 11) będą rozpoczynać się przy budynku starostwa przy ul. Pabianickiej 17/19. Po drodze planowane są postoje oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Planowane trasy i terminy:
13 maja - trasa zielona: 25 km „Rajd na rozruszanie trasą wiosenną": Bełchatów – Dobiecin – Bogdanów – Miłaków – Moników – Borowa – Borowska Góra – Bukowa – Augustynów – Mazury – Grocholice – Bełchatów.

27 maja - trasa błękitna: 28 km „Rowerowy Rajd z Samorządowcami": Bełchatów – Biały Ług – Bełchatów Dwór – Wierzchy Strzyżewskie – Wierzchy Kluckie – Grobla – Kluki – Ścichawa – Kaszewice – Kurnos – Oleśnik – Bełchatów.

3 czerwca - trasa kolorowa: 16 km „Kolorowy Rajd z okazji Dnia Dziecka": Bełchatów – Dobiecin (odwiedziny dębu Gen Głuchowski) – Zwierzchów – Dobiecin Kolonia – Niedyszyna – Myszaki – Bełchatów.

1 lipca - trasa brunatna: 46 km „Wakacyjna Wyprawa na Górę Kamieńsk": Bełchatów – Rząsawa – Słok – przejazd Powiatową Drogą Rowerową na Górę Kamieńsk – OSiR Góra Kamieńsk – Słok – Bełchatów.

5 sierpnia - trasa pomarańczowa: 35 km „Szosowa": Bełchatów – Domiechowice – Emilin – Parzno – Strzyżewice – Błonki Strzyżewskie – Ubogie – Sromutka – Grębociny – Zbiornik Wodny "Grębociny" – Wygoda – Rożniatowice – Apolinów – Mikorzyce – Ławy – Zawady – Bełchatów.

2 września - trasa czarna : 42 km „Rajd Szlakiem Polskich Umocnień Polowych z 1939 roku": Bełchatów – Kurnos – Kaszewice – Bożydar – Chmielowiec – Sadulaki – Kluki – Grobla – Parzno – Emilin – Domiechowice – Bełchatów.

7 października - trasa czerwona: 50 km „Dłuższa Rowerowa Nad Jeziorko Topikrowa Koło Zelowa": Bełchatów – Zawady – Rożniatowice – Ostoja – Łobudzice – Zelów – Bachorzyn – Jezioro Topikrowa – Mauryców – Zelów – Sromutka – Strzyżewice – Parzno – Emilin – Domiechowice – Bełchatów.

11 listopada - trasa biało-czerwona: 30 km „Powiatowy Rajd Niepodległości": Bełchatów – Borowska Góra -– Bełchatów.
Agnieszka Zawodzińska
Regulamin (odt) 0.02mb (Pobrań: 232)