Piątek 19 kwietnia 2024

Regionalne Forum Praktyków Partycypacji

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Fundacja STOCZNIA zapraszają p rzedstawicieli Starostwa Powiatowego w Bełchatowie oraz przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych i aktywistów do udziału w REGIONALNYM FORUM PRAKTYKÓW PARTYCYPACJI Wydarzenie odbędzie się 27 października 2022 r. (czwartek) w Fabryce Aktywności Miejskiej (Łódź, ul. Tuwima 10).
Wydarzenie skierowane jest do osób zajmujących się włączaniem w procesy decyzyjne mieszkańców i mieszkanek z województwa łódzkiego i jego bezpośrednich okolic. Na wydarzenie zapraszamy osoby reprezentujące urzędy, organizacje społeczne
i radnych/radne różnych miejscowości regionu, w tym zarówno osoby doświadczone w działaniach związanych z partycypacją obywatelską, jak i takie, które stawiają na tej ścieżce dopiero pierwsze kroki. Spotkanie będzie składać się z kilku sesji (częściowo dziejących się równolegle) o tematyce związanej z partycypacją obywatelską zarówno w miastach, w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich. Będzie to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, dyskusji, wymiany kontaktów i zaczerpnięcia inspiracji do działania. Zgłosić się na wydarzenie można poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego (https://forms.gle/AvoSWxoji2Nwbvko9) do 16 października br. (niedziela).
Potwierdzenie z przyjęciem prześlemy do 18 października (wtorek) do końca dnia. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie: partycypacjaobywatelska.pl/fora-regionalne/lodz

Ramowy Program RFPP:
(27 października 2022 r., Fabryka Aktywności Miejskiej w Łodzi, ul. Tuwima 10)
9.00 - 9.30: Rejestracja uczestników i uczestniczek
9.30 - 10.30: Otwarcie spotkania oraz dyskusja „Czy aktywność można produkować? O nowych sposobach angażowania mieszkańców i mieszkanek”
10.30 - 11.30: Miasto otwarte, współpracujące, pomocnicze. Jak dojrzała jest dziś partnerska współpraca samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli i obywatelek?
11.30 - 11.45: przerwa kawowa
11.45 - 13.15: Pierwszy blok równolegle odbywających się sesji:
Mikrogranty, czyli jak lokalnie działać z ludźmi
Rewitalizacja jako proces społeczny
Partycypacja dla młodych: sztos czy cringe?
13.15 - 14.00: przerwa obiadowa
14.00 - 15.30: Drugi blok równolegle odbywających się sesji

Dobre praktyki działań społecznych w małych gminach i na terenach wiejskich
„Kropka nad i” w partycypacji, czyli o informowaniu uczestników konsultacji o rezultatach dyskusji i podjętych decyzjach
Obywatelski Monitoring Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027: jak wpływać na przestrzeganie (s)praw podstawowych w trakcie realizacji programu?
15.30 - 16.00: Podsumowanie i zakończenie spotkania