Środa 07 grudnia 2022

blood-pressure-1584223_1920
Programy profilaktyczne i zdrowotne dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego
szpital-foto-1631265965
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie zaprasza aktywnych zawodowo mieszkańców Powiatu Bełchatowskiego po przebytej chorobie COVID-19 do bezpłatnego udziału w „Regionalnym programie rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 „ŁÓDZKIE CENTRUM POSTCOVIDOWE”.
apteki testy
Wydział Zdrowia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi informuje, że od 27 stycznia istnieje możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego na obecność SARS-CoV-19 w aptece. Lista aptek biorących udział w programie jest na bieżąco aktualizowana i zamieszczana na stronie www.pacjent.gov.pl
sanepid
W ciągu ostatniego miesiąca (od 24 grudnia do 23 stycznia) wśród mieszkańców naszego powiatu pozytywny wynik testu na obecność Sars-CoV-2, tzw. koronawirusa, stwierdzono u blisko półtora tysiąca osób, co stanowi 1,3 % wszystkich mieszkańców – wynika z informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bełchatowie. W tym okresie, wśród 39 zgonów osób z pozytywnym wynikiem testu, 9 zmarłych nie miało chorób współistniejących. Poza covidem, Sanepid odnotował także przypadki zakażeń jelitowych, ospy wietrznej i płonicy (łącznie 192).
epidemia
Monitoring sytuacji epidemicznej w powiatowych placówkach, takich jak szkoły i domy pomocy społecznej, prowadzonych przez samorząd powiatu, skierowany jest na działania kontrolujące stan zdrowia osób, zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 poprzez reżim sanitarny czy zmiany w organizacji pracy lub nauki. Nasz powiat otrzyma wkrótce ponad pół miliona sztuk maseczek medycznych dla mieszkańców, o czym poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.
kd główne
Ze względu na sytuację pandemiczną:
- w dniu 25 stycznia Wydział Komunikacji i Dróg pracuje do godziny 15.30
- praca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnoprawności do 28 stycznia zostaje zawieszona
Do 31 grudnia 2021 roku na ternie parkingu przy Galerii Olimpia w Bełchatowie ul. Kolejowa 6 ustawiono kontenerowy punkt szczepień przeciw COVID-19.
 
Na placu targowym przy ul. Głównej w Kleszczowie rozpoczął działalność mobilny kontenerowy punkt szczepień przeciw Covid-19.
W ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, 8 sierpnia br. w trasę wyruszyły cztery szczepieniobusy. Celem tego działania jest zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców naszego województwa, a także edukacja i promocja szczepień przeciw Covid-19.
szczepienie
Od niemal pięciu miesięcy trwają szczepienia przeciw COVID-19. W tym czasie w naszym powiecie zaszczepiono ponad 43 tys. osób minimum pierwszą dawką.W 18 punktach na terenie całego powiatu realizowane są szczepienia dla mieszkańców. W tym celu wykorzystywane są preparaty firmy: Moderna, AstraZeneca, Johnson oraz Pfizer. Skuteczność oraz bezpieczeństwo wszystkich preparatów zostało potwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Wyszczepialność w naszym powiecie waha się od 23,8 % w gminie Kleszczów do 33,9 % w mieście Bełchatów w pełni zaszczepionych osób na ogólną liczbę mieszkańców z danego terenu.