Czwartek 06 paździenika 2022

MAKULTAURA2
Już niebawem mieszkańcy powiatu bełchatowskiego będą mieć możliwość wymiany makulatury na sadzonki drzew. Kolejna edycja akcji „Drzewko za makulaturę” odbędzie się w sobotę, 8 października. Minimalna ilość makulatury, za którą będzie można otrzymać sadzonki, wynosi 10 kg. Akcja jest sztandarowym, ekologicznym przedsięwzięciem samorządu Powiatu Bełchatowskiego, organizowanym od dwunastu lat. W jego sprawnym przeprowadzeniu pomagają bełchatowskiemu starostwu spółka Ekoregion i Nadleśnictwo Bełchatów.
GLOWNE2
Mimo kapryśnej pogody, ekologiczny piknik Powiatu Bełchatowskiego można uznać za udany. Na scenie przy Gigantach Mocy wystąpili uczestnicy Festiwalu Piosenki Ekologicznej i lokalni artyści. Stoiska gospodyń wiejskich i pszczelarzy kusiły smakołykami, a na Placu Narutowicza prezentowały się stowarzyszenia. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr witając wszystkich podkreśliła zasadnicze  cele tego dużego przedsięwzięcia, którym są edukacja ekologiczna, wsparcie dla organizacji pozarządowych, integracja mieszkańców.
Występy artystyczne, stoiska pszczelarzy z miodami, degustacja swojskich wypieków, warsztaty wykonywania świec woskowych, stoiska promocyjne około trzydziestu organizacji pozarządowych i wiele innych atrakcji czeka na uczestników Eko-pikniku, Pikniku Stowarzyszeń i Święta Miodu. 10 września spotkajmy się na Placu Narutowicza w Bełchatowie i obok Gigantów Mocy. Zaprasza Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
festiwal glowne
Soliści i zespoły mogą wystąpić na Festiwalu Piosenki Ekologicznej, który odbędzie się w ramach tegorocznego Eko-Pikniku. Można zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu do 5 września. Finał zaplanowano 10 września na scenie przy Gigantach Mocy w Bełchatowie!
Kreatywne i ekologiczne zabawki były tematem konkursu zorganizowanego w gminie Drużbice z pomocą bełchatowskiego starostwa. Jego uczestnicy, tj. dzieci w wieku 6-10 lat i i młodzież (11-16 lat), wykonywali prace plastyczne używając różnych materiałów (zakrętki, pojemniki, tektura, ścinki tkanin, papier). W ten sposób powstały nowe przedmioty, a odpady nie trafiły na wysypiska śmieci.
Najpierw oglądały łąkę w swojej najbliższej okolicy, a następnie malowały zapamiętany krajobraz. W ten sposób dzieci z Publicznego Przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Wiązowej wzięły udział w ekologicznym konkursie plastycznym pt. „Kolorowa łąka”.
glowne
Dwudziestu czterech uczniów z klasy 2a w Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie wzięło udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, w których wykonywano serduszka z osikowych wiórek. W ten sprytny sposób połączone zostały dwie idee: edukacja ekologiczna i tradycja Dnia Mamy.
Po raz ósmy Chabielice gościły przedszkolaków ze Szczercowa i Osin, które w tamtejszej Szkole Podstawowej uczestniczyły w dorocznych, gminnych igrzyskach. Gościem wydarzenia, a jednocześnie uczestnikiem zespołu sędziowskiego, był Adam Baryła, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie. Organizatorzy przygotowali medale dla wszystkich uczestników. Głównym celem przedsięwzięcia była sportowa, zdrowa rywalizacja.
głowne
Rejonowe Koło Pszczelarzy w Bełchatowie zorganizowało spotkanie edukacyjne dla swoich członków, w trakcie którego zorganizowano konkurs z zakresu wiedzy o: ekologii, pszczołach, produktach pszczelich, roślinach ich uprawie i ochronie. Zmagania uczestników obserwował m.in wicestarosta Jacek Bakalarczyk. Spotkanie zorganizowano w Szkółce Leśnej w Borowinach.
glowne
Z okazji Święta Polskiej Niezapominajki dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Zelowie spotkały się z podróżnikiem Antonim Grabowskim, który opowiedział im o wyprawach w różne zakątki świata i pokazał ciekawe gatunki egzotycznych zwierząt. Maluchy były zachwycone taką formą ekologicznych zajęć. Ich organizację wsparło finansowo bełchatowskie starostwo.