Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 29 marca 2023

glowne
,,Ja i moja ekologiczna postawa” to tytuł inicjatywy Przedszkola Samorządowego nr 1 w Zelowie, w której uczestniczyło stu dwudziestu pięciu przedszkolaków. Dzieci wysłuchały licznych pogadanek i wspólnie z opiekunkami przygotowały albumy. Bełchatowskie starostwo ufundowało dla maluchów nagrody.
glowne
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janowie rozstrzygnięto konkurs ekologiczny „Przedszkolak ekologiem. Eko–domek”. Zadaniem jego uczestników było wykonanie domku z różnych materiałów, głównie surowców wtórnych. Jury oceniało estetykę wykonani, pomysłowość i walory artystyczne prac. Wysoko punktowano elementy ekologiczne.
glowne3
Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 3 w Bełchatowie przy współpracy z wydziałem ochrony środowiska w bełchatowskim starostwie zorganizowało dla maluchów cykl zajęć o tematyce ekologicznej. Wśród nich znalazł się konkurs plastyczny pt. „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”.
079167_r2_940hh
Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR. Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.
główne
Dwie kolejne ekopracownie powstaną w szkołach powiatu bełchatowskiego. Na te inicjatywy samorząd powiatu otrzyma wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Starosta Dorota Pędziwiatr i wicestarosta Jacek Bakalarczyk podpisali z Funduszem umowy o przyznanie dotacji na sumę 90 043 zł.
eliza-cierpial-3-latka-1592291717
Konkurs „EKO-ogródek” w Gminnym Przedszkolu w Niedyszynie podsumowany. Konkurs organizowany przy wsparciu Starostwa Powiatowego cieszył się dużym zainteresowaniem, a prace przedszkolaków jak zawsze były oryginalne i ciekawe.
glowne
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie podsumowano Gminny Konkurs Plastyczny ,,Ziemia to nie śmietnik”, skierowany do uczniów podstawówek z terenu gminy Zelów. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, ukazującej problem zanieczyszczania przez człowieka otaczającego środowiska. Przedsięwzięcie wsparło bełchatowskie starostwo, przekazując nagrody dla laureatów.
ekoglowne
Szkoła Podstawowa w Łobudzicach zachęciła uczniów do udziału w konkursach ekologicznych, w których dzieci wykorzystywały surowce wtórne do stworzenia stroju oraz domowych dekoracji. Starostwo przekazało dla laureatów nagrody.
glowne
Akademia Przedszkolaka „Jabłuszko” i Szkoła Podstawowa nr 4 w Bełchatowie zorganizowały dla dzieci konkursy ekologiczne w niezwykłej, zdalnej formie, co ma związek z pozostawaniem milusińskich w domach. Więcej czasu i zapewne pomoc rodziców zaowocowały nietuzinkowymi pracami plastycznymi. Dzieła wykonane w domu, czyli made at home, zachwycają pomysłowością, estetyką i praktycznością. Bełchatowskie starostwo przekazało placówkom nagrody dla laureatów.
glowne
Ciekawe przedsięwzięcie zrealizowała Fundacja Edukacyjna Centrum Ekologiczne „Lawendowa Barć pod Lasem”. Jest nim ścieżka edukacyjna w pasiece „Lawendowa Barć pod Lasem" w Chajczynach (gm. Zelów) o wartości blisko 17 tys. zł. W zadaniu tym pomógł Fundacji samorząd powiatu bełchatowskiego wspierając je sumą 10 tys. zł.