• Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 24 lutego 2024

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Podczas obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, Wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Członek Zarządu Marek Jasiński złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego oddając hołd pamięci tym, którzy zginęli w walce z rosyjskim zaborcą.
IMG_9039

Uroczystości rozpoczęły się występem artystycznym uczniów SP nr 5 w Bełchatowie i mszą świętą w intencji poległych powstańców w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bełchatowie – Grocholicach, którą celebrował kard. Grzegorz Ryś. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił senator Wiesław Dobkowski, a delegacje samorządowców i przedstawicieli różnych stowarzyszeń i organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych.
Powstanie Styczniowe było desperackim krokiem narodu polskiego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, wielkim zrywem niepodległościowym. I choć zakończyło się klęską militarną, to z perspektywy czasu nie sposób nie docenić, jak umocniło polską świadomość narodową i jak duży miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń - podkreśla Starosta Dorota Pędziwiatr.
Powstanie Styczniowe w naszym regionie w 1863 roku ogłosił Józef Oxiński. W okolicach doszło do kilku potyczek powstańców z Rosjanami, m.in. w miejscowościach Lipy, Kaszewice, Wólka Łękawska. Walczących wspomogli materialnie Kaczkowscy - właściciele Bełchatowa, przekazując na rzecz żołnierzy broń, konie, odzież i żywność.