Piątek 19 kwietnia 2024

Akcja „Sprzątania świata” samorządowców

Radni powiatu, pracownicy bełchatowskiego starostwa i powiatowych jednostek organizacyjnych, w sumie około dwustu osób sprzątało lasy w piątkowe popołudnie. W akcji „Sprzątania świata” wsparły samorządowców firma Ekoregion i Nadleśnictwo Bełchatów.
glowne2
Kilkadziesiąt worków śmieci zebrano w lasach w okolicy Leśnictwa Wola Pszczółecka wzdłuż drogi nr 483, między miejscowościami Lubiec i Podlesie. Miejsca do posprzątania wskazało samorządowcom bełchatowskie nadleśnictwo. Śmieci odebrała spółka Ekoregion. Akcja „Sprzątania świata” ma ponad trzydziestoletnią historię. W naszym powiecie została zorganizowana przez samorządowców po kilku latach przerwy.

- Wróciliśmy do tej inicjatywy, by przyłączyć się do międzynarodowej kampanii na rzecz środowiska i ochrony przyrody – mówi Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski. - Mimo, że problem śmiecenia w lasach wydaje się być coraz mniejszy, to jednak nadal istnieje i sprzątanie lasów jest wciąż potrzebne. Dziękuję, że w naszej ekologicznej akcji uczestniczyło tak wiele osób. Była to okazja do wspólnego, aktywnego i jednocześnie miłego spędzenia czasu.

Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World), to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie we wrześniu, polegająca na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. „Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyło się w 1989 r. z udziałem 40 tysięcy mieszkańców Sydney, którzy sprzątali teren portu. Rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała w 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczą uczniowie, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm.
Opr.Agnieszka Zawodzińska
Zepół ds. Promocji