Czwartek 28 marca 2024

Biznesmeni z kraju i zagranicy przyjadą na forum

Słupsk, Kętrzyn, Stalowa Wola, Soleczniki z Litwy, Żółkwia z Ukrainy i Berchtesgaden z Niemiec wezmą udział w I Forum Gospodarczym Powiatu Bełchatowskiego. Regiony partnerskie pochwalą się potencjałem i pomysłami na wspieranie świata biznesu.

Zaproszenie Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego, do udziału w I Forum Gospodarczym Powiatu Bełchatowskiego przyjęły regiony partnerskie z kraju i zagranicy. Do Bełchatowa przyjadą przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele podmiotów wspierających działalność gospodarczą. Ich prezentacje zostały zaplanowane na drugi dzień forum, tj. środę, 3 lutego.

Rozwój przedsiębiorczości w oparciu o współpracę samorządu z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego i Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną omówi Mirosław Kamiński, Prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.  Z  kolei o Regionalnej Izbie Gospodarczej w Stalowej Woli opowie Ryszard Kapusta, Prezes RIG. Izba jest jedną z wiodących w kraju, skutecznie pozyskuje środki z zewnątrz. Za blisko 50 milionów złotych zł zrealizowała w ostatnich latach 19 projektów dla przedsiębiorczości. Swoje doświadczenia przedstawi Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, także ze Stalowej Woli. Jest to jedna z najstarszych jednostek samorządu gospodarczego w regionie, która zrzesza ponad 150 podmiotów rzemieślniczych i handlowych. Kilka firm z regionów partnerskich pokaże także swoją działalność na stoiskach promocyjnych.

Jednym z gości forum będzie dr Thomas Birner z WFG-BGL, szef spółki samorządowej powiatu Berchtesgaden w Niemczech. Przedstawi on niemieckie rozwiązania dotyczące wspierania biznesu. WFG pełni swoistą funkcję łącznika między biznesem i samorządem, starostwem i innymi urzędami. Towarzyszy osobie podejmującej działalność od chwili planowania biznesu aż do jego zafunkcjonowania na rynku. Poszukuje możliwości finansowego wspierania danej działalności. WFG podpowiada ponadto w co i gdzie najlepiej zainwestować.

W bełchatowskim forum gospodarczym wezmą udział także delegacje z Litwy i Ukrainy. Rejon solecznicki i region żółkiewski, położone za naszą wschodnią granicą są zainteresowane przede wszystkim doświadczeniami naszych przedsiębiorców oraz nawiązaniem biznesowych kontaktów.

Wciąż trwa rejestracja przedsiębiorców chcących wziąć udział w I Forum Gospodarczym Powiatu Bełchatowskiego poprzez wypełnienie formularza. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zespół ds. Promocji

Starostwo Powitowe w Bełchatowie