Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 19 marca 2024

Chodzi o to, by młodych ludzi wychowywać, a nie karać

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
- My przyglądamy się naszym uczniom, a wy przyglądajcie się swoim dzieciom – podsumowała spotkanie rodziców z psychologiem i policjantami Grażyna Frontczak, dyrektor ZSP im. J.Kilińskiego w Zelowie, które odbyło się w środowe popołudnie (22.03.). Było ono poświęcone przyczynom agresji wśród młodzieży, konsekwencjom prawnym, ale przede wszystkim odpowiedzialności osób dorosłych za nauczenie dzieci, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
glowne3
W spotkaniu w szkolnej sali gimnastycznej wzięło udział ponad sto osób. Rodzice w skupieniu wysłuchali prelekcji psychologa Anny Skurnicy, która tłumaczyła, skąd najczęściej bierze się u dzieci agresja i jak powinno się jej zapobiegać.

- Akty agresji pojawiają się przeważnie z frustracji, w sytuacjach, kiedy osoba dorosła, czy dziecko, nie radzi sobie z jakimś problemem – powiedziała A.Skurnica. - To, co dzieje się ostatnio, czyli upublicznianie aktów przemocy między rówieśnikami, jest winą i odpowiedzialnością osób dorosłych. Zachęcam do tego, by być czujnym, czy nasze dziecko nie jest ofiarą przemocy. Jeśli nie staniemy za dzieckiem, nie pochylimy się nad jego problemem – nawet wg naszej oceny błahym - ono samo może sobie z tym nie poradzić. Wówczas szuka atencji i zainteresowania sobą np. w sieci czy w różnych grupach.

Jak powiedziała psycholog, nie tylko przemoc fizyczna, ale także psychiczna jest naganna i niebezpieczna. Groźby, ośmieszanie, krytykowanie czy ironiczne komentowanie czyjegoś ubioru mogą wyrządzić drugiemu człowiekowi krzywdę. Ta przemoc psychiczna dzieje się przeważnie w Internecie, co potwierdziła także st.sierż.Wioletta Kotecka z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

- Rodzice bardzo często nie są świadomi, czym dzieci zajmują się w sieci. Zdumieniem lub szokiem reagują na zabezpieczone przez policję dowody konwersacji lub innych zachowań w cyberprzestrzeni – powiedziała funkcjonariuszka. - Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, żeby młodych ludzi karać, tylko wychowywać. Oni mają prawo do tego, żeby popełniać błędy. Rolą rodziców jest im to tłumaczyć, a przede wszystkim dawać właściwy przykład.

Generalnie podczas spotkania wybrzmiał apel, by być czujnym, obserwować dzieci i reagować, kiedy pojawi się jakiś niepokojący sygnał. Rodzice otrzymali informacje, gdzie otrzymają pomoc. O gotowości do udzielenia wsparcia powiedziała dyrektor szkoły, policjanci i psycholog.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót