Piątek 19 kwietnia 2024

Czworonożni terapeuci pomagają dzieciom z SOSW w Bełchatowie

Mnóstwo frajdy mają podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bełchatowie ze spotkań z czworonożnymi terapeutami. Ale zajęcia z hipoterapii i dogoterapii, na które ośrodek otrzymał granty z budżetu Powiatu Bełchatowskiego, to nie tylko przyjemność.
346789179_555557946650201_5493120644314312364_n
- Poprzez kontakt ze zwierzętami – dotyk, opiekę, naukę ich zachowań – nasi podopieczni wyciszają się, lepiej się komunikują i usprawniają fizycznie. Obserwujemy np., że początkowo dziecko jest w stanie usiedzieć w siodle 5 minut, a potem nawet trzykrotnie dłużej – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW w Bełchatowie.

Zajęcia w ramach projektu "Hipoterapia - zajęcia ogólnorozwojowe z udziałem koni dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i/lub autyzmem” prowadzone są w ośrodku jeździeckim w miejscowości Krężna. Ostatnio dzieciom towarzyszył koń Rolek, instruktorka Agnieszka Nowicka i wolontariuszki. Z kolei zajęcia w ramach projektu „Dogoterapia jako metoda wspierania rozwoju dzieci” prowadzone są z psami rasy flat retriever oraz szpic pomeranian o imionach: Jadzia, Kofik, Cornell i Tasza.

SOSW w Bełchatowie otrzymał ponadto z budżetu Powiatu granty na zadania: „Terapia psychomotoryczna jako nowa forma wspierania dziecka” oraz „Eduterapia SP 4 – 8 wykorzystanie narzędzi TIK”. Łączna wartość powiatowych grantów dla ośrodka wyniosła prawie 16 tysięcy złotych.