Komunikat
  • Godziny pracy Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności: poniedziałki, środy, piątki 8.00 - 15.00, wtorki 8.00 - 16.30, czwartki 8.00 - 12.00. ∗
  • Wydział Architektury i Budownictwa oraz Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Bełchatowie - w każdy poniedziałek nie prowadzi bezpośredniej obsługi mieszkańców na stanowiskach merytorycznych. ∗
Link do EPUAP Link do mapy strony
Wtorek 25 marca 2025

Daj sobie szansę - wystartował nowy projekt PCPR w Bełchatowie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie realizuje projekt pn.: Daj sobie szansę współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
#FunduszeEuropejskie

Cel główny Projektu i grupy docelowe
Wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, rozwój usług społecznych skierowanych do dzieci i młodzieży przebywającej w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, młodych dorosłych opuszczających pieczę zastępczą oraz otoczenia tj. w szczególności rodziców zastępczych, dzieci rodziców zastępczych, rodziców biologicznych dzieci w pieczy zastępczej i innych osób bliskich dziecku oraz osób w kryzysie, potrzebujących interwencji kryzysowej i ich otoczenia, a także ofiar przemocy domowej i ich otoczenia. Uczestnikami projektu będą osoby zamieszkujące Powiat Bełchatowski.

Projekt zakłada objęcie wsparciem: 258 osób.

Okres realizacji projektu: 1 lipca 2024 r. – 30 czerwca 2027 r.

Całkowita wartość projektu: 3 550 864,65 zł,
• w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – 3 372 664,65 zł,

• udział własny Powiatu Bełchatowskiego – 178 200,00 zł

Działania projektowe obejmują:
1) rozwój usług specjalistycznych;
2) rozwoju usług pomocy w nauce;
3) rozwój usług szkoleniowych dla specjalistów;
4) rozwój usług dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki i alternatywnych form spędzania czasu wolnego;
5) rozwój usług szkoleniowych i grup wsparcia dla rodziców zastępczych;
6) rozwój usług rozwijających potrzeby edukacyjno-kulturalne;
7) rozwój usług dla młodzieży rozpoczynającej proces usamodzielnienia i młodych dorosłych;
 usługi koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej;
9) rozwój usług Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK).

Zakładane rezultaty projektu:
Realizacja projektu przyczyni się do świadczenia i rozwijania usług zapobiegających wykluczeniu społecznemu lub zagrożeniu ubóstwem m.in. poprzez przygotowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, radzenia sobie z trudnościami życiowymi, zdobywania umiejętności społecznych, zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalnych.
Przygotowanie młodych dorosłych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Wzmocnieniu ulegną relacje dziecka z rodzicami zastępczymi i biologicznymi oraz innymi osobami bliskimi dziecku. Rezultatem działań projektowych będzie poprawa funkcjonowania dzieci poprzez wzrost ich poczucia bezpieczeństwa, własnej wartości, samooceny, poprawę ich relacji interpersonalnych i odejście od zachowań ryzykownych.

Rodziny zastępcze zostaną wyposażone w umiejętności niezbędne do wykonywania funkcji opiekuńczo-wychowawczych w tym radzenia sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci.

W ramach interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy domowej podjęte zostaną działania tj.: poradnictwo i wsparcie indywidualne, zajęcia warsztatowe dla rodziców, grupy wsparcia dla dzieci i osób dorosłych dotkniętych przemocą domową, zajęcia korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy domowej, superwizja dla personelu prowadzącego działania ze sprawcami.

Pracownicy Zespołu do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Punktu Interwencji Kryzysowej PCPR w Bełchatowie zawodowo zajmujący się wsparciem dziecka i rodziny poprzez udział w szkoleniach, superwizji, podniosą swoje kompetencje zawodowe i uzyskają kolejne uprawnienia i umiejętności, dzięki którym będą skuteczniej wspierać dziecko i rodzinę w celu poprawy funkcjonowania i bezpieczeństwa dziecka i rodziny.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie
prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, ul. Czapliniecka 66, pokój Nr 9 (parter),
tel. 44 739 48 07 (Koordynator Projektu).
← powrót