Niedziela 19 września 2021

Dożynki Wojewódzkie w Rogowie

Koncerty gwiazd, pyszności serwowane przez Koła Gospodyń wiejskich, animacje i zabawy dla najmłodszych – tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów w Rogowie zapowiada się ciekawie i smacznie. Wydarzenie zaplanowano na 22 sierpnia w powiecie brzezińskim na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
główne dożynki
Na dożynki zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego wspólnie z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim z racji tego, że są to także Dożynki Diecezjalne.

Obchody rozpocznie msza święta, po nabożeństwie rozpocznie się ceremoniał obrzędowy czyli przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca. Powiaty mogą już zgłaszać zespoły, które wezmą udział w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Część obrzędową zakończy przemarsz uroczystego korowodu dożynkowego.
Dla amatorów regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny ,,Łódzkie smakuje”. Może się do niego zgłosić maksymalnie sto Kół Gospodyń Wiejskich łącznie we wszystkich trzech kategoriach:
I kategoria: „Wytrawne smaki Łódzkiego” – w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wytrawnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;
II kategoria: „Słodkie smaki Łódzkiego” – do tej kategorii mogą zostać zgłoszone wyroby cukiernicze, ciasta, desery – aspirujące do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;
III kategoria: „Wigilijne smaki Łódzkiego” - w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wigilijnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego.
W każdej z trzech kategorii konkursowych przyznaje się po trzy nagrody finansowe.

Dożynkom Wojewódzkim będzie towarzyszył piknik rodzinny – Lato z funduszami unijnymi. Dla dzieci przygotowano strefę zabaw i animacji. Nie zabraknie także koncertów, wystąpią między innymi Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów i Zakopower.

źródło:łódzkie.pl
M.RCh.