Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 24 kwietnia 2024

Drużyny z całej Polski "walczą" o Puchar Starosty Bełchatowskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Na lodowisku Powiatowego Centrum Sportu trwa turniej curlingowy o Puchar Starosty Bełchatowskiego. W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczyła Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr. Imprezę zorganizowano już po raz jedenasty.
główne
Zawodnicy z całej Polski zjechali do Bełchatowa, by wziąć udział w Ogólnopolskim Turnieju Curlingowym o Puchar Starosty Bełchatowskiego. Wydarzanie, które odbywa się po raz jedenasty przyciągnął uczestników z m.in. z Krakowa, Torunia, Warszowic, Gdańska, Łodzi, Bełchatowa. Nie zabrakło także przedstawicieli naszego partnerskiego powiatu z Myślenic. Do rywalizacji stanęło 28 drużyn.

Curling zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Jako boiska do gry używa się prostokątnej tafli specjalnie przygotowanego lodu, na którego końcach namalowane są dwa zestawy kół (domy). W konkurencji biorą udział drużyny liczące po czterech zawodników. Każdy zespół ma do dyspozycji po 8 granitowych kamieni, często żartobliwie nazywanych czajnikami; to właśnie nimi zawodnicy starają się zdobyć punkty.
W czasie jednej partii meczu drużyny wykonują ślizgi kamieni na przemian, przy czym każdy z uczestników meczu wypuszcza po dwa kamienie. Osoba zagrywająca ma wpływ na ostateczną pozycję kamienia poprzez nadanie mu odpowiedniej prędkości, rotacji oraz kierunku. Już po jego wypuszczeniu istnieje możliwość korygowania toru, po jakim się on porusza poprzez intensywne szczotkowanie powierzchni przed nim, co redukuje rotację i zwiększa odległość, na jaką może przemieścić się kamień. Kiedy już wszystkie kamienie zostaną wykorzystane, oblicza się liczbę zdobytych punktów i rozpoczyna kolejny end z drugiego domu. Podstawowym celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów w każdym endzie. Uzyskuje się je przez umieszczenie własnych kamieni jak najbliżej środka domu i utrudnienie przeciwnikowi ich wybicia, przy jednoczesnych próbach wybijania kamieni drużyny przeciwnej. Ze względu na liczbę kamieni biorących udział w grze, maksymalnie w jednej rundzie można zdobyć osiem punktów.
Wielki finał jedenastej edycji wydarzenia już w niedzielę 28 listopada.

M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds.Promocji/wikipedia
← powrót