Środa 24 kwietnia 2024

Ekologiczna jesień nie tylko w Klukach

Gmina Kluki otrzymała wsparcie finansowe z budżetu Powiatu Bełchatowskiego na realizację zadań polegających na stworzeniu nowych i zagospodarowaniu już istniejących terenów zieleni wraz z zakupem osprzętu. Oprócz Gminy Kluki, środki na podobny cel uzyskały: 1.Miasto Bełchatów (zadanie pn. „Środowiskowy EKO-RAJ”), 2.Parafia Ewangelicko – Reformowana w Bełchatowie (zadanie pn. „Rewitalizacja terenu zieleni wokół budynków Parafii Ewangelicko – Reformowanej”).

Dotacja przyznana na ten cel wyniosła 64 tysiące złotych, z czego gmina wykorzystała środki w kwocie 42 185,84 zł.Dzięki temu zrealizowano następujące przedsięwzięcia:
1.Utworzenie terenów zieleni w Klukach.
2.Utworzenie terenów zieleni wokół budynku Szkoły Podstawowej w Parznie.
3.Utworzenie terenów zieleni przy strażnicy OSP w Strzyżewicach.
4.Utworzenie terenów zieleni wokół Domu Ludowego w Ścichawie.
5.Utworzenie terenów zieleni w Zarzeczu.

W ramach w/w zadań zostały wykonane:
- obrzeża z kostki granitowej/betonowej mającej na celu oddzielenie części wykorowanej od trawnika celem zapobiegnięcia przerastania trawy w powierzchnię przeznaczoną pod nasadzenia,
- wyściółki przekompostowaną korą oraz kruszywem,
- powierzchnie trawnikowe,
- montaż małej architektury,
- nasadzenia roślin ozdobnych (tj. 23 gatunki krzewów iglastych, liściastych oraz bylin w łącznej liczbie ponad 1600 sztuk).

Jak mówi Naczelnik WOŚ,RiL Jolanta Pawlikowska, to pięć z siedmiu inwestycji dotyczących tworzenia terenów zieleni współfinansowanych w 2011r. przez Powiat Bełchatowski. Oprócz Gminy Kluki, środki na ten cel uzyskały:
1.Miasto Bełchatów (zadanie pn. „Środowiskowy EKO-RAJ”),

Gminie Kluki przyznano również na rok 2011 środki na wspomaganie zadań w zakresie gospodarki odpadami w kwocie 58 000 zł.

WOŚRiL