Czwartek 25 kwietnia 2024

Ekopracownia jak z uniwersytetu

W II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Bełchatowie powstała nowoczesna ekopracownia, której nie powstydziłyby się nawet uczelnie wyższe. Sala wyposażona jest w sprzęt laboratoryjny, atrakcyjne pomoce dydaktyczne i ergonomiczne meble. Kosztowała ponad 70 tysięcy złotych. W tej sumie 50 tys. zł stanowi dotacja z WFOSiGW w Łodzi. Dziś odbyła się mała uroczystość oficjalnego zakończenia przedsięwzięcia i oddania sali do dyspozycji uczniów. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr życzyła młodzieży sukcesów w zgłębianiu tajników przyrody i inspirowania się do własnych poszukiwań i eksperymentów.
głowne
Samorząd Powiatu Bełchatowskiego pozyskał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi w edycji konkursu w 2021 pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”. Koszt całkowity zadania wyniósł 72 459,35 zł, kwota dofinansowania to 50 000 zł. Dzięki pozyskanej dotacji z WFOŚiGW w Łodzi II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie pozyskało nowoczesną ekopracownię, która wprowadzi uczniów w świat odkryć i przyrodniczych wyzwań. Podstawowym celem utworzenia pracowni ekologicznej było stworzenie miejsca dla młodzieży, w którym nastąpi integracja różnych działań zmierzających do poznania zasad, według których funkcjonuje nasze środowisko naturalne.

Dzięki wykorzystaniu przez Powiat Bełchatowski dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wyposażono jedną z sal w „Kochanowskim” w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Kupione zostały m.in. stół laboratoryjny wyspowy ze stanowiskiem do mycia oraz podręcznymi szafkami, stół laboratoryjny przyścienny z 12 stanowiskami pracy, szafy laboratoryjne na odczynniki chemiczne, sprzęt audiowizualny (tablica interaktywna, projektor, wizualizer).

Nowoczesna pracownia będzie miejscem poznawania świata przyrody nie tylko dzięki doświadczeniom chemicznym, ale również poprzez obserwację np. parametrów powietrza z użyciem przenośnej stacji pogody, analizę skał i materiałów w skali mikro przy użyciu mikroskopów. Dzięki kompasom i globusom indukcyjnym uczniowie w sposób praktyczny będą mogli w grupach wykonywać różne ćwiczenia.

Ciekawym elementem wyposażenia pracowni jest tablica interaktywna wraz z projektorem i wizualizerem. W pracowni powstał również „eko-kącik”, tj. mini ogródek botaniczny. W nowej ekopracowni realizowane będą zajęcia z chemii, geografii, a także dodatkowe zajęcia pozalekcyjne na kółku ekologiczno-przyrodniczym, kółku chemicznym i geograficznym.
M.Rogut-Chrząszcz, A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji