Sobota 20 kwietnia 2024

Eleni w Kaszewicach

Eleni – popularna polska piosenkarka greckiego pochodzenia gościła w parafii pw. Trójcy Świętej w Kaszewicach (gmina Kluki). Koncert kolęd i pastorałek w jej wykonaniu uświetnił obchody dwóch szczególnych jubileuszy: 400-lecia świątyni i 150-lecia parafii. Wśród licznie zebranych widzów tego wyjątkowego spotkania znaleźli się parafianie oraz goście, m.in. przedstawiciele samorządów Powiatu Bełchatowskiego oraz gmin.

- Poprzez to wydarzenie dane nam było doświadczyć Tajemnicy Bożego Narodzenia. Wspólne  śpiewanie kolęd i pastorałek razem z osobą tak ciepłą i serdeczną jak Eleni, stanowiło naszą niezwykłą modlitwę. Dziękuję wszystkim zebranym za pokorne świadectwo wiary i miłości. Niech rodzi dobre owoce – powiedział ksiądz proboszcz Zdzisław Kuropatwa.

Historia miejscowości Kaszewice sięga XIII wieku. Pierwszymi wzmiankowanymi w źródłach historycznych właścicielami tej wsi byli Koniecpolscy. Członkowie tego rodu dzierżyli najważniejsze urzędy w dawnym województwie sieradzkim. W XVI w. kaszewickie włości należały do Mikołaja Koniecpolskiego- archidiakona pomorskiego, proboszcza w Chrząstowie i zarazem kanonika poznańskiego, a ostatecznie sędziego sieradzkiego. To on w roku 1612 ufundował modrzewiowy kościół, rzekomo jako akt pokuty za porzucenie stanu duchownego.

O ciekawej historii świątyni, jak też jego zabytkowym wyposażeniu można przeczytać na stronie internetowej kaszewickiej parafii: http://trojcasw-kaszewice.pl/. Znajdują się tu także galerie zdjęć, opisy najważniejszych wydarzeń i aktualności.

Wydział Promocji

i Rozwoju Powiatu

(Zdjęcia - parafia w Kaszewicach)