Czwartek 25 kwietnia 2024

Finał ekologicznych konkursów Starosty Bełchatowskiego

Ponad siedemdziesiąt zdjęć najpiękniejszych przyrodniczo miejsc w powiecie wpłynęło na konkurs fotograficzny, a trzynaście plakatów o ekologicznej treści zgłoszono do konkursu plastycznego. Konkursy zorganizowane przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr adresowane były do dzieci i młodzieży szkolnej oraz placówek szkolno-wychowawczych. Laureaci odbiorą swoje nagrody podczas sobotniego (3 czerwca) Powiatowego Pikniku Rodzinnego.
glowne
Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr kilka tygodni temu zaprosiła dzieci i młodzież oraz placówki szkolno-wychowawcze do udziału w dwóch ekologicznych konkursach. Pierwszy, adresowany do uczniów indywidualnie, nosił tytuł „Najpiękniejsze eko-miejsce powiatu bełchatowskiego”. Polegał on na sfotografowaniu miejsca urokliwego przyrodniczo, jakiegoś obiektu lub detalu natury. Na konkurs fotograficzny wpłynęły 73 prace. Pokazują one piękną zieleń, pola rzepaku, wiatraki, urokliwe zakątki nad rzeczkami, stawami. Niektórym autorom udało się „złapać w kadr” bociany, łabędzie dzikie kaczki.

Komisja konkursowa zdecydowała o następującym werdykcie:

Kategoria I - przedszkola i klasy 0-III (wpłynęło 15 fotografii)

I miejsce - Julian Owczarek, 10,5 lat (uczeń SP Rusiec)
II miejsce - Aleksander Jamróz,  8 lat (uczeń SP nr 13 w Bełchatowie)
III miejsce - Wiktoria Klimas, 9 lat (uczennica SP nr 8 w Bełchatowie)

Kategoria II - llasy IV-VIII szkoły podstawowe (wpłynęły 52 fotografie)

I miejsce - Amelia Dziedzic 14 lat( uczennica ZSP w Ruścu)
II miejsce - Nadia Majchrzak 12 lat ( uczennica ZSP w Ruścu)
III miejsce - Bartosz Pająk 14 lat (uczeń SP Szczerców)

Kategoria III - szkoły ponadpodstawowe (wpłynęło 6 fotografii)

I miejsce - Paweł Majkowski, 23 lata (SOSW w Bełchatowie)
II miejsce - Mateusz Matusiak, 18 lat (SOSW w Bełchatowie)
III miejsce - Grzegorz Szulc, 16 lat (Ochotniczy Hufiec Pracy)

Nagrodami dla uczniów są smartwatche, głośniki i słuchawki.

Drugi konkurs, pt. „Nasza Ziemia – nasz dom”, był rywalizacją dla placówek. Zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu plakatu przedstawiającego tytułową ideę. Prace należało przekazać do starostwa, do wydziału ochrony środowiska. Wpłynęło 13 prac konkursowych. Najwyższe noty otrzymał plakat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dwa kolejne miejsca na podium zajęły Dom Dziecka w Bełchatowie i Przedszkole Samorządowe Nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 9 w Bełchatowie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji