Czwartek 28 marca 2024

Finał powiatowych konkursów w „Kochanowskim"

Nauki przyrodnicze, jak chemia, biochemia i fizyka organiczna, wiodły prym w dwóch kolejnych rywalizacjach dla uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu. II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego, które zorganizowało konkursy, połączyło wspomniane dziedziny z przyjemną pasją, jaką jest fotografowanie, a ufundowane przez Starostę Bełchatowskiego nagrody pieniężne to dla uczniów dodatkowa zachęta do poszerzania wiedzy.
glowne2
XI Powiatowy Konkurs „Biochemiczne potyczki” polegał na rozwiązaniu pisemnego testu, składającego się z kilkudziesięciu pytań. W tym roku dotyczyły one grupy węglowodorów, czyli organicznych związków chemicznych zawierających w swojej strukturze wyłącznie atomy węgla i wodoru oraz pochodnych tych związków, stanowiących budulec żywych organizmów. Zakres zagadnień obejmował zasadniczo program nauczania szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, ale prawidłowe odpowiedzi wymagały wiedzy dobrze utrwalonej. Laureatom konkursu pogratulowała najlepszych wyników w rywalizacji Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski: - Powszechnie uważa się, że chemia i biologia nie należą do przedmiotów najłatwiejszych, tym bardziej zasługujecie na słowa uznania oraz nagrody. Niech będą one dla was podziękowaniem za ciężką pracę oraz motywacją do samodoskonalenia.

Pierwsze miejsce w „Biochemicznych potyczkach” i czek na 250 zł wygrała Patrycja Niewieczerzał. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Dawidziak (czek na 150 zł), a trzecie Maria Muszalak (czek na 100 zł).

„Zjawiska fizyczne w obiektywie” to tytuł XIII powiatowego konkursu fotograficznego. Jego uczestnicy robili zdjęcia swoich obserwacji w środowisku lub przeprowadzonych eksperymentów, sprawdzających prawa fizyki czy chemii. Oceny nadesłanych przez młodzież prac dokonano w dwóch kategoriach: I) zdjęcia przedstawiające zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie, II) obserwacje przeprowadzonych doświadczeń. W gronie laureatów znalazło się aż trzynaście osób. Są to:
I. kategoria
1) Aleksandra Telążka
2) Karolina Szymańska
3) Iga Struzik

II. kategoria
1) Julia Topolska
2) Wiktoria Posmyk
3) Jakub Kocałek

Wyróżnienia: Natalia Rogozińska, Marta Sokołowska, Zuzanna Dziamska, Jakub Szubert, Dawid Gaszewski, Ada Pisarek, Sylwia Chójka.

Starosta Dorota Pędziwiatr, Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji w starostwie i Anita Szymczyk – Trawińska, dyrektor II LO, wręczyły młodzieży zwycięskie trofea, czyli czeki, dyplomy i powiatowe suweniry.
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji