Niedziela 19 września 2021

"Godzina W" pamięć o bohaterach wciąż żywa

W „Godzinę W” punktualnie o 17.00, 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie. Dzisiaj bełchatowianie oddali cześć bohaterom, którzy 77 lat temu walczyli o wolność i godność. W uroczystościach, samorząd powiatu reprezentowali: wicestarosta Jacek Bakalarczyk i członek zarządu Marek Jasiński.
główne
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku,było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń II Wojny Światowej. Mając w pamięci te heroiczne wydarzenia, 1 sierpnia oddano cześć bohaterom tamtych dni. W centrum Bełchatowa ustawiono symboliczne drewniane krzyże. Uroczystość zorganizowano w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki przy pomniku Pamięci Bełchatowian, gdzie przedstawiciele m.in. władz powiatu, miasta, harcerzy, organizacji społecznych złożyli kwiaty. Nie zabrakło krótkiej modlitwy i przemówień. Obecni na uroczystości sympatycy GKS Bełchatów odpalili race.

Rys historyczny: Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej.  Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.
Źródło: wilkipedia

M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds. Promocji