Środa 24 kwietnia 2024

Jak to było i jak będzie z ulicą Cegielnianą - stanowisko Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr podjęła rozmowy z Prezydent Miasta Bełchatowa dotyczące przebudowy ulicy Cegielnianej w Bełchatowie. Na ten rok zabezpieczono w budżecie Powiatu kwotę 50.000 zł na aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W kolejnych latach planowana jest realizacja zadania.
5dbaaa485eff7_o_large
- W kwestii ul. Cegielnianej istotny jest fakt, że Powiat Bełchatowski wykonał przebudowę mostu, a więc tę część inwestycji, do wykonania której zobowiązał się na mocy porozumienia. Przebudową dwóch odcinków ulicy wraz z infrastrukturą drogową w pierwszej kolejności miało zająć się Miasto Bełchatów, w którego kompetencjach leży taki zakres robót, ale z dotacją z budżetu Powiatu na część drogową. Niezrozumiałe są przyczyny, dla których – mimo kilkukrotnych prób przekazania – Miasto nie przyjęło pozostałej dokumentacji uważając ją za niekompletną i niespójną. Przez to jednak nie wystąpiono o pozwolenie na budowę, a dokumentacja utraciła ważność. Nie uważam jednak, że pieniądze wydane przed laty na dokumentację całkiem „poszły w błoto”. Proszę pamiętać, że dzięki podzieleniu tej dokumentacji na trzy etapy, Powiat zrealizował etap prac wart prawie 2,3 mln zł. Nie mniej przy tym ważne są pozostałe etapy - przebudowa ulicy Cegielnianej od początku kadencji, była i jest dla mnie jednym z priorytetów, dlatego też podjęłam rozmowy z Prezydent Miasta Bełchatowa i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się doprowadzić do zrealizowania tego zadania – mówi Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.

W dniu 15 października 2015 r. Powiat Bełchatowski zawarł z Miastem Bełchatów porozumienie dotyczące dokumentacji projektowej przebudowy ul. Cegielnianej w Bełchatowie polegającej na budowie odwodnienia, rozbudowie mostu, budowie kanalizacji deszczowej wraz z odejściami w ramach pasa drogowego wraz z uzupełnieniem oświetlenia ulicznego (odcinek od ul. Czaplinieckiej do ul. Pabianickiej).
1 lipca 2016 r. Miasto złożyło wniosek o wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej. Z przyczyn formalnych postępowanie zostało umorzone na wniosek inwestora.

W związku z możliwością pozyskania dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury „Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 -2019” na przebudowę mostów,  Powiat Bełchatowski zwrócił się do Miasta Bełchatowa z prośbą o możliwość wykorzystania opracowanej dokumentacji w zakresie obejmującym przebudowę mostu na ul. Cegielnianej.
18 lipca 2017  r. do porozumienia zawarto Aneks nr 1,  który dotyczył zmiany zasad realizacji inwestycji, tj. podziału na koszt Powiatu dokumentacji na III etapy: ETAP I – przebudowa ul. Cegielnianej na odcinku od ul. Pabianickiej do mostu, ETAP II – rozbudowa mostu, ETAP III – przebudowa ul. Cegielnianej na odcinku od mostu do ul. Czaplinieckiej.

Ze względu na konieczność uwzględnienia w zakresie planowanych robót także elementów niezbędnych związanych bezpośrednio z infrastrukturą drogową takich jak np. oświetlenie, sieci teletechniczne, czy kanalizacja deszczowa, Etap I i Etap III  miały być realizowane przez Miasto, a Etap II, tj. rozbudowa mostu, zrealizowany miał być przez Powiat.

Przekazanie dokumentacji nastąpiło na mocy protokołu użyczenia, dotyczącego nieodpłatnego wykorzystania przez Powiat dokumentacji projektowej. Powiat Bełchatowski uzyskał pozwolenie na budowę dotyczące Etapu II, tj. rozbudowy mostu i zadanie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami. Dofinansowanie otrzymane z Ministerstwa Infrastruktury wyniosło 570.300,00 zł. Wkład własny Powiatu Bełchatowskiego wynosił 1.672.003,51 zł, co daje łączną kwotę na realizację zadania 2.242.303,51 zł.

Powiat Bełchatowski kilkukrotnie podjął próby przekazania Miastu pozostałej  dokumentacji projektowej, która każdorazowo zwracana była Powiatowi przez Miasto z informacją, że jest ona niekompletna, niespójna co do zakresu projektowanych robót oraz zawiera szereg błędów. Na mocy porozumienia Powiat Bełchatowski upoważniony został jedynie do podziału opracowanej przez Miasto dokumentacji na trzy etapy. Po wyłonieniu części dokumentacji dotyczącej rozbudowy mostu, Powiat zgodnie z porozumieniem nie był upoważniony do aktualizacji, czy też zmiany etapów dokumentacji budowlanej.