Środa 24 kwietnia 2024

Kilka nocy z minusową temperaturą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców naszego województwa o przymrozkach, które wystąpią podczas kilku najbliższych nocy także na obszarze powiatu bełchatowskiego.
szron
Jak wynika z ostrzeżenia meteorologicznego prognozowany spadek temperatury powietrza wyniesie około -4 stopni, przy gruncie do -6 stopni. Przymrozki pojawią się dziś w nocy (23/24 kwietnia) i w kolejnych, do 27 kwietnia. W ciągu najbliższych dni słupki rtęci powędrują najwyżej do 9 stopni "na plusie".

Jak chronić rośliny przed przymrozkami? (Źródło: poradnikogrodniczy.pl)

Na uszkodzenia przez przymrozki w ogrodzie najbardziej narażone są rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację oraz gatunki pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, które coraz chętniej sadzimy w naszych ogrodach.(...) Jak zatem zabezpieczyć rośliny w ogrodzie i ochronić je przez zgubnymi skutkami późnowiosennych przymrozków? Oto kilka podstawowych rad, które pozwolą zminimalizować niebezpieczeństwo związane z przymrozkami:

Gatunków delikatnych, wcześnie zaczynających wegetację, nie sadźmy w zagłębieniach terenu, ponieważ tu właśnie gromadzi się ochłodzone powietrze, powodujące występowanie przymrozków. Są to tzw. zastoiska mrozowe. Bardzo wrażliwe rośliny warto uprawiać w osłoniętych partiach ogrodu, a także sadzić u podnóży murków oporowych i ścian budynków. Kamienne powierzchnie, mocno rozgrzane słońcem podczas dnia, długo oddają ciepło, zapobiegając znacznym spadkom temperatury podczas godzin nocnych.

Zadbajmy o odpowiednią wilgotność podłoża. Woda zawarta w glebie, ogrzewa się podczas dnia akumulując ciepło, które zostanie oddane stopniowo podczas chłodnych wiosennych nocy.

Czytaj więcej: poradnik ogrodniczy
Opr. Zespół PR