Piątek 19 kwietnia 2024

Kolejne termomodernizacje chronią środowisko

Dwa budynki komunalne przy ul. Kościuszki nr 28 i nr 30 w Zelowie poddano termomodernizacji. Samorząd powiatu wsparł to przedsięwzięcie sumą 151 tysięcy złotych.
glowne
Termomodernizacja wielorodzinnego budynku przy ul. Kościuszki nr 30 polegała na dociepleniu ścian zewnętrznych oraz dachu. Powierzchnia docieplonych ścian wyniosła ponad 120 metrów kwadratowych. Użyto metodę lekko-mokrą i płyty styropianowe o grubości 20 cm. Wykończenie stanowi wyprawa elewacyjna z tynku silikatowego. Dach został docieplony na powierzchni ok. 110 metrów kwadratowych wełną mineralną o grubości 15 cm. W ramach zadania wymieniono także dwa okna i drzwi zewnętrzne. Dofinansowanie z budżetu powiatu dla tego zadania wyniosło 60 tys. zł. Drugi budynek mieści się przy ul. Kościuszki nr 28. Powierzchnia docieplonych ścian mierzy ponad 240 metrów kwadratowych. W ramach zadania wymienionych zostało 5 okien oraz drzwi zewnętrzne. Kwota dotacji to 91 tys. zł. Efektem ekologicznym tych inwestycji będzie zwiększenie izolacyjności cieplnej i szczelności budynków, a przez to poprawa ich efektywności energetycznej. Pozwoli to oszczędzać ciepło, zużywać mniej surowców do jego wytworzenia i zmniejszać emisje do powietrza szkodliwych substancji, powstałych w wyniku spalania paliwa.
A.Zawodzińska
Foto: Julia Wagner