Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W dniach 1, 3, 5, 8, 10 oraz 12 lipca Wydział Komunikacji i Dróg, Filia w Kleszczowie będzie czynny w godzinach od 8:30 do 14:30. W dniach 2, 4, 9 i 11 lipca Filia będzie nieczynna. Od 15 lipca wraca do standardowych godzin pracy. ∗
Wtorek 23 lipca 2024

Kościółek w Suchcicach ekologicznie oświetlony

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
W zabytkowym kościółku w Suchcicach zrealizowano ekologiczne przedsięwzięcie, jakim jest modernizacja oświetlenia i wymiana okablowania elektrycznego. Samorząd powiatu wsparł finansowo tę inicjatywę. Jak podkreśla wicestarosta Jacek Bakalarczyk, oświetlenie czy instalacja elektryczna to w drewnianym obiekcie bardzo ważne elementy. Ponadto energooszczędne oświetlenie obniży rachunki za prąd.
glowne
Kościół w rzymskokatolickiej parafii pw. Św. Ignacego Loyoli w Suchcicach pochodzi z 1780 roku. Przetrwał II wojnę światową. Jak mówi ks. Łukasz Szmit, pełniący funkcję proboszcza od blisko dwóch lat, w czasie niemieckiej okupacji świątynia była zamknięta i szczęśliwie ocalała. Prace konserwacyjne w obiekcie są niezbędne i realizowane w miarę finansowych możliwości. Samorząd powiatu wsparł kilka lat temu montaż pompy ciepła w kościele. W tym roku dofinansował modernizację wewnętrznej i zewnętrznej instalacji elektrycznej oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne.

- Drewniany kościółek w Suchcicach to niewątpliwie wartościowy zabytek w naszym powiecie, który od wielu lat służy mieszkańcom i, jeśli o niego wspólnie zadbamy, będzie służył także kolejnym pokoleniom – mówi wicestarosta Jacek Bakalarczyk. - Oświetlenie czy instalacja elektryczna to w drewnianym obiekcie bardzo ważne elementy. Dofinansowane przez samorząd powiatu tego przedsięwzięcia poprawi bezpieczeństwo i także przyniesie efekt ekologiczny oraz ekonomiczny.

Dotacja z budżetu powiatu wyniosła 14 tys. zł. Przedsięwzięcie objęło wymianę zewnętrznych trzech lamp metalohalogenowych na oprawy LED o mocy 125W, modernizację oświetlenia na chórze kościoła i montaż opraw LED, wymianę ponad stu żarówek w kościelnych żyrandolach i kinkietach.

- Teraz jest naprawdę jasno – cieszy się proboszcz Łukasz Szmit. - Instalacja została tak przygotowana, że mam do wyboru kilka wariantów włączania poszczególnych lamp, w zależności od potrzeb. Spodziewam się efektu ekologicznego, czyli mniejszego zużycia energii elektrycznej, a więc także niższych rachunków za prąd.

Parafia w Suchcicach liczy około trzystu rodzin, czyli tysiąca trzystu mieszkańców. Najwięcej osób przychodzi do kościoła na poranne nabożeństwa w niedziele. Ksiądz planuje już kolejne przedsięwzięcie, jakim będzie remont dachu.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót