Czwartek 25 kwietnia 2024

Ku przestrodze! Pożary na rysunkach i grafikach

W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie wręczono nagrody w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom” 2021. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nagrody za najlepsze prace na etapie powiatowym ufundowało m.in. starostwo.
główen1
Uroczystość wręczenia nagród za udział w konkursie na etapie powiatowym i wojewódzkim zorganizowano w Muzeum Regionalnym, gdzie jeszcze do końca miesiąca można podziwiać wystawę z nadesłanych prac. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie reprezentowała Justyna Cyran- Gaik Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego odbywała się pod hasłem „100 – lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Zarządy Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk praz propagowanie pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmowała udział straży pożarnych w akacjach ratowniczo-gaśniczych, działaniach związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego, a także: ćwiczeniach, szkoleniach, zawodach.

Na etapie powiatowym oceniono 189 prac konkursowych wykonanych różnymi technikami m.in. było to malarstwo, rysunek, grafika, tkactwo, rzeźba, metaloplastyka. Prace nadesłano z przedszkoli z Bełchatowa, Zelowa, ze szkół podstawowych z Bełchatowa, Zelowa, Kluk, Ruśca, Dobiecina, Kurnosa II, a także z Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie. Po wnikliwej ocenie komisja konkursowa postanowiła wyróżnić i zakwalifikować do finału wojewódzkiego następujące prace:
przedszkola:
1. Zofia Papuga- PS nr 1 w Bełchatowie-opiekun Małgorzata Pędziwiatr
2. Oliwier Frajtak- PS nr 1 w Bełchatowie- opiekun Dorota Staniec
3. Karol Strzelczyk- PS nr 1 w Zelowie- opiekun Elżbieta Bolonek
4. Liliana Jędrzejewska- PS nr 1 w Zelowie- opiekun Martyna Smolarek
5. Mikołaj Lipski- PS nr 1 w Bełchatowie- opiekun Karina Ciupa
szkoły podstawowe kl. I- IV
1. Alan Nitka- SP nr 1 w Bełchatowie- opiekun Izabela Cyniak
2. Julia Sukiennik- SP nr 3 w Bełchatowie- opiekun Aleksandra Piotrowicz
3. Seweryn Zaręba- SP nr 2 w Zelowie- opiekun Aleksandra Szewczyk Rogut
4. Igor Grzegorek- SP nr 4 w Bełchatowie- opiekun Teresa Leś-Klupińska
5. Weronika Zajączkowska – SP nr 4 w Bełchatowie- opiekun Teresa Leś-Klupińska

szkoły podstawowe kl. V-VIII
1. Oliwia Morzyńska- SP nr 3 w Bełchatowie- opiekun Beata Łysoń
2. Jan Pleciński- SP nr 5 w Bełchatowie- opiekun Urszula Jasińska
3. Maja Fidala- SP nr 4 w Bełchatowie- opiekun Teresa Leś-Klupińska
4. Otylia Jersak- SP nr 4 w Zelowie
5. Kacper Kłucjasz- SP nr 4 w Bełchatowie- opiekun Teresa Leś Klupińska

Szkoły ponadpodstawowe- nagród nie przyznano
dorośli:
1. Bartłomiej Barcerzak- SDS „Koniczynka”- opiekun Małgorzata Walczak
2. Agnieszka Waleszczyk – SDS „Koniczynka”- opiekun Małgorzata Walczak
3. Angelika Gil- SDS „Koniczynka”- opiekun Małgorzata Walczak
4. Dariusz Frąckowiak- SDS „Koniczynka”- opiekun Małgorzata Walczak
5. Justyna Staroń, Tomasz Stępień- nagroda specjalna- SDS „Koniczynka”- opiekun Małgorzata Walczak

Po eliminacjach wojewódzkich do konkursu na finał centralny wpłynęło 208 prac z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego. Komisja konkursowa oceniając prace plastyczne wzięła pod uwagę ich zgodność z tematem, estetykę wykonania oraz wykorzystaną technikę plastyczną. Wśród wyróżnionych uczestników konkursu znalazła się Maja Fidala ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie.
M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds. Promocji