Sobota 20 kwietnia 2024

Leśny finał "Kwitnących wakacji"

Wzorem lat ubiegłych Starostwo Powiatowe  w Bełchatowie było organizatorem warsztatów ekologicznych pod nazwą „Kwitnące wakacje”.  W połowie lipca zorganizowano dla wszystkich uczestników warsztatów podsumowanie w szkółce leśnej „Borowiny”.

Wzorem lat ubiegłych Starostwo Powiatowe  w Bełchatowie było organizatorem warsztatów ekologicznych pod nazwą „Kwitnące wakacje”. Zajęcia podczas tegorocznych warsztatów odbyły się pod hasłem „Z zieloną energią za pan brat”. Warsztaty trwały 2 tygodnie i skierowane były do dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Powiatu Bełchatowskiego. W tym czasie nauczyciele zrealizowali swoje autorskie programy z wykorzystaniem gier, zabaw, pogadanek, wycieczek do gospodarstw agroturystycznych i miejsc, gdzie pozyskuje się „zieloną energię” itp.

- „Kwitnące wakacje” cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci, ponieważ zajęcia są interesujące, a znaczne grono naszych pociech nie ma możliwości wyjazdu na wakacje i pozostaje w swoim miejscu zamieszkania – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa  w starostwie. - Nasza akcja pełni dwojaką rolę łączenia przyjemnego z pożytecznym. Po pierwsze stanowi ciekawą propozycję spędzenia wakacyjnego czasu, a ponadto w przyjemny sposób uczy najmłodszych, mówiąc najogólniej, wrażliwości ekologicznej.

Różnorodne zajęcia łączące zabawę, naukę i wypoczynek odbywały się w 10 szkołach podstawowych na terenie powiatu (ZSP w Szczercowie, SP w Chabielicach, SP w Wadlewie, SP nr 2 i 4 w Zelowie, SP w Bujnach Szlacheckich, SP w Kociszewie, SP w Wygiełzowie, SP w Lubcu, SP w Drużbicach).

Wzięło w nich udział  ok. 210 dzieci. Dzieci mogły w sposób lekki, łatwy i przyjemny pogłębiać swoją wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz poznawać przyrodę w bezpośrednim z nią kontakcie.  Z budżetu Powiatu Bełchatowskiego przeznaczono na to zadanie blisko 15 000 zł.

W połowie lipca zorganizowano dla wszystkich uczestników warsztatów podsumowanie w szkółce leśnej „Borowiny”. Dzieci poznały Izbę Edukacyjną i szkółkę leśną w Borowinach. Pobyt w szkółce zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Relację filmową z warsztatów można obejrzeć pod adresem internetowym:

WOŚRiL