Piątek 29 marca 2024

Miliony euro na rzecz sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego

Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa, w tym regionu bełchatowskiego, trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro – poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi.
317476330_699786264771974_5984072237104570821_n
Jak podkreślono, to właśnie przyjęcie tzw. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji przez Komisję Europejską, czyli przekazanie pieniędzy na przekształcenie gospodarcze regionu Bełchatowa, było potrzebne dla uznania całego programu. Tę dobrą wiadomość przywiózł do Polski wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który w poniedziałek (5 grudnia) spotkał się na Stadionie Śląskim w Chorzowie z marszałkami województw węglowych. Tam poinformował o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską wszystkich pięciu planów sprawiedliwej transformacji dla Polski.

Na ogólną kwotę Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 składają się:
  • 1,7 mld euro - przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców
  • 658 mln euro - na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów
  • 369,5 mln euro - na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
- To oznacza, że 3,85 mld euro są już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

- Pracujemy nad tym, by skutecznie sięgnąć po te pieniądze i kiedy tylko marszałek województwa ogłosi konkursy i będzie wiadomo, na jakie dokładnie projekty można składać wnioski, z pewnością zgłosimy swoje propozycje – komentuje Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.