Piątek 29 marca 2024

Młodzi krwiodawcy nie zawiedli

Blisko 12 litrów krwi od 26 krwiodawców, siedemnaście nowych osób na liście dawców szpiku kostnego, ale także dużo przydatnej wiedzy wymienić można wśród efektów tegorocznych Jesiennych Spotkań Młodych Krwiodawców. Wydarzenie zorganizował Zarząd Rejonowy PCK Oddział Rejonowy w Bełchatowie przy współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie. Patronem honorowym tej inicjatywy była Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
glowne
Głównym celem, jaki zakładali organizatorzy była integracja środowisk młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i kadry pedagogicznej poprzez aktywność fizyczną oraz popularyzacja honorowego krwiodawstwa i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego wśród młodzieży z powiatu bełchatowskiego. Podczas prelekcji uczniowie otrzymali wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Dziewczęta uwrażliwiano na sprawy związane z profilaktyką raka piersi. W trzech prelekcjach w ramach projektu udział wzięło 180 osób.

Impreza jest imprezą cykliczną od 8 lat. Najpierw była to WAMPIRIADA, obecnie są to Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców. W tegorocznej imprezie, z początkowo zgłoszonych 7 szkół, udział wzięło 5 ekip. Młodzież rywalizowała w kilku konkurencjach sportowo-wiedzowych. Wygrała drużyna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Kleszczowa. W dekoracji zwycięzców uczestniczył Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie.

Do oddania krwi zgłosiło 48 młodych krwiodawców. Po badaniach do oddania zostało zakwalifikowanych 26 osób, które oddały 11,700 ml krwi. Jako potencjalni dawcy szpiku zostało zarejestrowanych 17 osób.

Fotorelacja tutaj.
Opr.A.Zawodzińksa