Komunikat
  • Od 1 kwietnia obowiązują nowe rachunki bankowe dla opłat związanych z zadaniami wykonywanymi przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie oraz jego jednostki organizacyjne. ∗
Czwartek 15 kwietnia 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku z uwagi na konieczność zachowania reżimu sanitarnego uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele miasta, instytucji, szkół ograniczono jedynie do złożenia kwiatów i mszy św w Parafii NNMP przy ulicy Kościuszki. Powiat reprezentowała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr wraz z Członiem Zarządu Markiem Jasińskim. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.
główne
 „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. ( źródł: IPN)
← powrót