Sobota 20 kwietnia 2024

Nie tylko świąteczne zalety wiórów osikowych

Nauczyciele ze szkół podstawowych uczesrtnicyli w warsztatach pt. „Artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego”, na których poznali historię, pochodzenie i praktyczne wykorzystanie tego surowca, np. na Wielkanoc.

W dniu 15.03.2013 r. zorganizowano warsztaty wyjazdowe pt. „Artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego” dla nauczycieli ze szkół podstawowych z terenu powiatu bełchatowskiego. Uczestnicy mogli zapoznać się z historią, pochodzeniem oraz praktycznymi aspektami wytwarzania ozdób z drewna osikowego.  Podczas warsztatów wykonano dekoracje z wiórów osikowych, które jako naturalny surowiec są traktowane jako surowiec ekologiczny. Instruktorzy uczyli wykonywać takie ozdoby wielkanocne jak jajka witrażowe „Obiata”, kurczaki, motyle, oraz kwiaty – tulipany, krokusy, żonkile, stokrotki rozwijając zdolności artystyczne i kreatywność uczestników.

Praktyczną wiedzę i umiejętności nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach propagując osikową wytwórczość, jako doskonałą formę nauki tradycji, ekologii oraz wspaniały sposób rozwijania zręczności manualnych. Warsztaty zostały w całości zorganizowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, a sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. W roku bieżącym planowane są kolejne edycje takich warsztatów.

W dniu 19 marca 2013 r. pracownicy WOŚRiL Starostwa Powiatowego w Bełchatowie przeprowadzili warsztaty ekologiczne „Artystyczna wytwórczość z wiórów drewna osikowego" dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bełchatowie.

Uczniowie z dwóch klas II wykonali wielkanocnego kurczaczka. Warsztaty te były wyjątkową okazją do bliższego zapoznania się dzieci z tą techniką rękodzielniczą wykonania własnoręcznie ozdób wielkanocnych. Starostwo zapewniło zestawy do samodzielnego wykonania ozdób z łyka osikowego oraz zapewniło sprzęt (pistolety klejowe, przedłużacze) do zrobienia wielkanocnego kurczaka. Taka dekoracja z naturalnych surowców uczyni święta bardziej ekologicznymi.

WOŚRiL