Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 20 kwietnia 2024

O roli jednostek konwencjonalnych w dobie ewolucji sektora energetycznego rozmawiają na Słoku

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
W Hotelu Wodnik na Słoku trwa trzydniowa Konferencja Naukowo – Techniczna „Rola jednostek konwencjonalnych w dobie ewolucji sektora energetycznego” pod honorowym patronatem Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr. Starostę na konferencji reprezentował Członek Zarządu Marek Jasiński. Organizatorem jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
20230601_094719
- Jak powszechnie wiadomo, nad rewolucją trudno zapanować, przy ewolucji – świadome i przemyślane działanie jest możliwe. Jeżeli możemy sprawić, że transformacja energetyczna będzie szansą rozwoju, a nie zagrożeniem, to zróbmy to. Uwzględnijmy potrzeby energetyczne kraju i potencjał regionów dziś produkujących energię. Konwencjonalne jednostki wykorzystujące węgiel brunatny czy kamienny z biegiem lat będą musiały ustąpić źródłom jądrowym i OZE. Jednak obecnie jednostki konwencjonalne są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i są pod każdym względem gotowe w kolejnych latach produkować energię, także w oparciu o tanie paliwa dostępne niemal w zasięgu ręki, czyli węgiel brunatny. Mam nadzieję że nie zabraknie tu rozmów o przyszłości energii, jak również o wykorzystaniu potencjału Bełchatowa, Turowa i innych miejsc obecnie produkujących energię – mówił otwierając konferencję Sławomir Podkówka, p.o. Prezes PGE GiEK S.A. 

- Naszym zadaniem i rozwiązaniem jednocześnie jest by ten proces transformacji energetycznej przebiegał w sposób ewolucyjny. Proces transformacji jest trudny, wymagający, ale jest też szansą dla regionu. Zrozumiałe są obawy mieszkańców regionu bełchatowskiego i innych gdzie energetyka konwencjonalna funkcjonuje, ale my jako rząd dążymy do tego żeby to było w sposób przemyślany, ewolucyjny, jednocześnie zabezpieczający lokalne i społeczne interesy – dodał Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych.

Podczas konferencji – w trakcie wykładów i paneli dyskusyjnych – poruszano m.in. kwestie perspektyw rozwoju kompleksów energetycznych, stan przygotowania spółek energetycznych do transformacji, możliwości wdrożenia technologii wodorowych w Elektrowni Bełchatów, zastosowania technologii termoelektrycznych do zwiększenia sprawności urządzeń energetycznych i akumulatorowych systemów magazynowania energii elektrycznej.

Omawiano ponadto europejski projekt ELEXIA jako przykład optymalizacji, planowania i zarzadzania wielosektorowymi systemami energetycznymi oraz – czy reaktory BWRX-300 mogą być odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiej energetyki.
 
 
 
← powrót