Piątek 03 lutego 2023

O warunkach pomocy z PFRON rozmawiano ze specjalistą Funduszu

O możliwościach otrzymania w roku 2023 dofinansowania na budowę windy, zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych czy innych działań w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami - III” rozmawiali ze specjalistą z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przedstawiciele gmin oraz jednostek powiatowych, jak DPS czy SOSW. Spotkanie zorganizował Zespół ds. Strategii i Rozwoju Powiatu w bełchatowskim starostwie.
glowne
Programem, który cieszy się największym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów PFRON, jest:

„Program wyrównywania różnic między regionami – III”.

Zawiera on aż osiem obszarów różnorodnych działań, wspierających osoby niepełnosprawne. Jak powiedział na dzisiejszym spotkaniu Przemysław Suligorski, Samodzielny Specjalista ds. współpracy z administracją publiczną łódzkiego oddziału PFRON, jednostki samorządu terytorialnego najchętniej sięgają po pomoc finansową na likwidację barier architektonicznych i transportowych, czyli instalację wind czy zakup samochodów do przewozu osób.

Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest prawidłowe rozliczenie z poprzednich umów z PFRON.

Prowadzący szkolenie zwrócił uwagę osób odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentów na terminy poszczególnych etapów. Kwota, którą można w tym roku otrzymać na jedno zadanie, wynosi 165 tys. zł pod warunkiem, że suma ta nie przekracza 30 procent wartości całego przedsięwzięcia. Beneficjenci muszą pamiętać o zabezpieczeniu tzw. wkładu własnego i jego udokumentowaniu. Specjalista „uczulił” zebranych także na najczęściej popełniane błędy w dokumentacji wniosków i rozliczeń. Zdarzają się one w szczegółowych kosztorysach inwestorskich, ale także beneficjenci zapominają o umieszczeniu logo Funduszu w publikowanych informacjach o zrealizowanych dzięki dofinansowaniu inicjatywach.
PFRON zachęca do współpracy i gwarantuje, że ......

..... każdy wniosek analizowany jest indywidualnie i bardzo szczegółowo, zwłaszcza pod kątem zasadności. W składaniu dokumentacji pośredniczy starostwo. Podmioty chętne do aplikowania po wsparcie PFRON, takie jak urzędy gmin, organizacje pozarządowe, szkoły itp. powinny zgłosić się do Zespołu ds. Strategii i Rozwoju Powiatu, tel. 44 733 66 08 (Wioletta Stawska-Kamieniak – Koordynator Zespołu).
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji