Czwartek 28 marca 2024

Odpowiedzialność i wspólnota najważniejszymi ideami samorządu

W idei samorządności najważniejszą wartością jest wspólnota ludzi, których łączy nie tylko ten sam teren zamieszkania, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za rozwój tego miejsca i dobro jego mieszkańców – powiedziała podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski. Uroczystość odbyła się dziś w Miejskim Centrum Kultury, zorganizowana przez bełchatowskie starostwo i urząd miasta.
glowne
Radni Rady Powiatu w Bełchatowie, radni miejscy, pracownicy bełchatowskiego starostwa i ratusza, przedstawiciele powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, goście i mieszkańcy spotkali się dziś na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w parafii farnej przy ul. Kościuszki. Główną intencją była modlitwa za mądre i odpowedzialne decyzje.

Następnie samorządowcy w asyście pocztów sztandarowych i Miejskiej Orkiestry Dętej „Grocholice” przeszli do MCK, gdzie w sali kinowej odbyła się gala. W jej trakcie wysłuchano prelekcji Arkadiusza Kowalczyka na temat historii samorządności w Polsce oraz okolicznościowych wystąpień. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr powiedziała, że największymi wartościami samorządności są wspólnota ludzi oraz poczucie odpowiedzialności za rozwój „małych ojczyzn”.

- Samorządowa wspólnota Powiatu Bełchatowskiego w obecnym składzie działa od grudnia roku 2018. Za nami ponad 4 lata pracy, które minęły bardzo szybko – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr. - Miniony czas był naprawdę trudny. Zmierzyliśmy się w nim z wydarzeniami, które dotąd w historii samorządu nie miały miejsca. Najpierw pandemia, ogłoszona w roku 2020, a dwa lata później wybuch konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wszystko, co robiliśmy, robiliśmy po raz pierwszy. Realnie odczuwaliśmy ciężar odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzkie.

Starosta podsumowała dotychczasowe, najważniejsze osiągnięcia samorządu powiatowego obecnej, VI kadencji, w których znalazły się m.in. wyremontowane odcinki dróg, realizacja projektów poszerzających kwalifikacje zawodowe młodzieży, stworzenie nowych pracowni w szkołach, wybudowanie nowoczesnego Domu Dziecka, przedsięwzięcia dla rodzin, osób niepełnosprawnych i seniorów, współudział w tworzeniu strategicznych dokumentów sprawiedliwej transformacji regionu. Duży zakres zadań inwestycyjnych był możliwy dzięki aktywności w poszukiwaniu środków z zewnątrz, liczonych dziesiątkami milionów złotych. D. Pędziwiatr podkreśliła także istotne znaczenie współpracy z samorządami gmin i wieloma innymi podmiotami.

- Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego życzę nam wszystkim jedności, kreatywności, siły i zdrowia – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr. - Służmy mieszkańcom jak najlepiej i najefektywniej. Wykorzystajmy nasz wyjątkowy potencjał i umacniajmy także wyjątkową markę Powiatu Bełchatowskiego.

Dla samorządowców wystąpiła grupa Serafińska and Bauer Show.

A.Zawodzińska, M.Gradowska
Zespół ds.Promocji