Środa 24 kwietnia 2024

Pamietają o zamordowanych cywilach

W miejscowości Kalisko w gm. Bełchatów przy drodze powiatowej ustawiony jest obelisk. Dla lokalnej społeczności to szczególne miejsce, bowiem 6 września 1939 roku niemieccy okupanci rozstrzelali tam 12 cywili ze wsi Zawały i Zawadów. Obelisk ustawiono ku pamięci pomordowanych, z których najmłodszy miał 18 a najstarszy 56 lat.
główne

W miejscu, w którym rozstrzelano cywilów, w latach 60. XX wieku ustawiono pamiątkowy głaz. Nowy pomnik, upamiętniający te tragiczne wydarzenia odsłonięto w 2019 roku. Ufundowano go dzięki staraniom Komitetu Społecznego Upamiętniania Historycznych Miejsc Parafii Łękawa.
19 września odbyła się uroczysta msza polowa. Uroczystości swoim przybyciem uświetnili licznie przybyli okoliczni mieszkańcy. Nie zabrakło również przedstawicieli powiatu w osobie Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr i członka Zarządu Powiatu Adama Baryły. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele Gminy Bełchatów, IPN Odział w Łodzi, OSP, szkół, rodzin osób, które zginęły w tym miejscu i pocztów sztandarowych.

Panie z koła gospodyń przygotowały dla zebranych poczęstunek.

M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds.Promocji