Czwartek 28 marca 2024

Pasjonaci historii sprawdzili swoją wiedzę

„Kampania wrześniowa 1939 r. - szlakiem pamiątek września 1939 r. w okolicach Bełchatowa (obrońcy Gór Borowskich i ich dowódca gen. Ludwik Czyżewski)” to tytuł międzyszkolnego konkursu historycznego, który dzisiaj odbył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie.
1
Konkurs historyczny skierowany był do uczniów klas szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Każda szkoła mogła zgłosić do pięciu uczniów. Zgłosili się uczniowie z m.in Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych BSTO im. Zbigniewa Herberta, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Bełchatowie. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 28 uczniów, do drugiego etapu przeszło 11 osób.
Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test zawierający pytania otwarte i zamknięte z zakresu kampami wrześniowej z 1939 roku, w tym przebiegu bitwy o Góry Borowskie. Konkurs wymagał od uczniów rzetelnej wiedzy. Uczestnicy musieli np. wyjaśnić pojęcia: „Fall Weiss”, plan operacyjny „Zachód”, prowokacja gliwicka, blitzkrieg.
Największą wiedzą z zakresu historii regionalnej wykazał się Jakub Wólkiewicz z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych BSTO im. Zbigniewa Herberta,drugie miejsca zajął Paweł Zerka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie, a trzecie przypadło Radosławowi Prajzendanc także z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie.

Konkurs odbył się w ramach dotacji samorządu powiatu na zadanie publiczne w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, zrealizowane przez Stowarzyszenie Grocholice - Łączymy Pokolenia. Patronat nad konkursem objął Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi i Społeczna Akademia Nauk Filia w Bełchatowie.

M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds. Promocji