Środa 24 kwietnia 2024

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

W ramach profilaktyki raka piersi Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi zaplanował w październiku szereg działań poświęconych promocji zdrowia wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Prowadzone są m.in. badania mammograficzne dla kobiet czy instruktaże samobadania piersi, którym towarzyszy dystrybucja materiałów o tematyce prozdrowotnej. 18 października ŁUW zaprasza panie do Piotrkowa Trybunalskiego.
piersrak
18 października w godz. 10.00-16.00 (parking przy Amfiteatrze Miejskim, ul. Narutowicza 7, Piotrków Trybunalski) odbędzie się akcja promocji zdrowia, skupiona przede wszystkim na wczesnym diagnozowaniu raka piersi. W mammobusie panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO rak piersi jest najczęściej diagnozowanym z nowotworów. Każdego roku diagnozuje się około 1,5 miliona przypadków zachorowań na świecie, w Polsce jest to rocznie aż 19 tys. przypadków.

Nowotwór piersi w pierwszych fazach rozwoju jest bezobjawowy, dlatego tak ważne jest regularne badanie mammograficzne. Jeśli zauważysz u siebie objawy, takie jak:
- asymetria piersi,
- zaczerwienienie,
- wyczuwalny guz,
- wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
- wyciek z brodawki sutkowej,
- obrzęk,
- powiększenie węzłów chłonnych,
należy jak najszybciej umówić się na badania i kontrolę lekarską. Poza regularnym badaniem istotne jest też samodzielne kontrolowanie stanu zdrowia, poprzez badanie palpacyjne przynajmniej raz w miesiącu.

Dzięki inicjatywie Wydziału Zdrowia Łódzkiego Urzędu wojewódzkiego w Łodzi oraz NFZ możliwe jest bezpłatne badanie mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat w przychodniach oraz przeznaczonym do tego mammobusie.
Opr. A.Zawodzińska, Zespół ds.Promocji
foto:pixabay