Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Piątek 29 marca 2024

Piknik nie tylko miodem płynący

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Jak zrobić świecę z wosku albo ugotować cepeliny? Dlaczego warto kupować miód bezpośrednio u pszczelarza? Sadzonki, których drzew, można sadzić jesienią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymali uczestnicy Eko-pikniku, Święta Miodu i Pikniku Stowarzyszeń. Te trzy, połączone przedsięwzięcia powiatowego samorządu, odbyły się dziś (1 października) w centrum Bełchatowa. Było muzycznie, smacznie, artystycznie, po prostu różnorodnie. Z zaproszenia Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr skorzystały setki osób.
gówne
Przygotowane przez bełchatowskie starostwo Eko-piknik, Święto Miodu i Piknik Stowarzyszeń (ten ostatni przeniesiony z sierpnia z powodu złej pogody), to inicjatywy z wieloletnią tradycją i służące ważnym celom, jak edukacja, integracja, promocja społecznej aktywności. Na placu przy MCK Giganty Mocy swoje stoiska prezentowały m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Nadleśnictwo Bełchatów, pszczelarze, harcerze, stowarzyszenia i fundacje.

- Z tej bogatej oferty wystawców warto skorzystać, degustować potrawy, miody i domowe wypieki, w przyjemny sposób spędzić wspólnie z innymi czas – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr witając uczestników wydarzenia. - Jest to wyjątkowa okazja, by lepiej się poznać, dowiedzieć czegoś ciekawego, co pożytecznie i wartościowo wykorzystamy dla naszego zdrowia i troski o środowisko.

Zapachami swojskich potraw kusiły Koła Gospodyń Wiejskich.
Panie z Niedyszyny serwowały m.in. cepeliny, nagrodzone na Dożynkach Wojewódzkich 2021 w kategorii wytrawnych smaków Łódzkiego. Można było także poprosić o przepis* (czytaj niżej). W tym Kole działa czternaście pań i dwóch panów. Najmłodsza osoba ma 42 lata, najstarsza 73. KGW Załuże promowało zdrowe żywienie oparte na lokalnych produktach, jak np. jabłka z własnych sadów, jaja, ser ze szczercowskiej mleczarni, kapusta i ziemniaki z własnych pól. Organizacja liczy ponad 75 członków. Za cel stawia sobie integrację, aktywność społeczną, pożyteczne dla wszystkich działania, jak np. sprzątanie okolicy.

Kilka pasiek wystawiło wyroby pszczele, jak miody, pyłek i propolis.
Sześć miodów rywalizowało w konkursie na najsmaczniejszy. Mieszkańcy mogli ich skosztować i anonimowo zagłosować. Wygrał miód pana Romana Grzywacza (II. miejsce Anna Olejniczak, III. Bogusław Wencel). Kto chciał, mógł nauczyć się robienia świecy z węzy (węza - używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce). Taka świeca, zapalona w sąsiedztwie komputera, doskonale jonizuje powietrze. Pszczelarze także sprzedawali swoje miody w promocyjnych cenach i tłumaczyli, dlaczego - z powodu różnych „dziwnych” dodatków i ulepszaczy - nie kupować miodu w marketach. Pan Zenon Gryś z bełchatowskiego Koła Pszczelarzy został uhonorowany odznaką za wybitny wkład w rozwój polskiego pszczelarstwa, przyznaną przez Polski Związek Pszczelarzy.

Bełchatowskie nadleśnictwo rozdało w ramach swojej akcji ph. „Sadzimy” około tysiąca sadzonek.
Były to jodły, sosny, brzozy, klon, bez koralowy,kalina  koralowa i czereśnia ptasia. Mieli także mapy turystyczne naszego regionu oraz ciekawe, bo z drewna, kolorowanki dla dzieci. Atrakcji dla najmłodszych było znacznie więcej, o milusińskich zadbano na każdym stoisku rozdając balony, drobne upominki, owoce czy malując buzie.

Jednocześnie na estradzie trwał konkurs piosenkarski.
W Festiwalu Piosenki Ekologicznej wystąpiło ponad dwudziestu wykonawców z placówek szkolnych w Bełchatowie, Kurnosie II, Kociszewie, Janowie, Zelowie i Dąbrowie Rusieckiej. Jury oceniało poziom artystyczny, ale przede wszystkim repertuar. Najwyżej oceniony był ten, który dotyczył ochrony środowiska. Dzieci śpiewały o pięknie przyrody, ale także miłości, rodzinie i Ziemi. Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

- przedszkola
1. miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 7 w Bełchatowie
2. miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 1 w Zelowie
3. miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kurnosie II

- szkoły podstawowe kl. I-III
1. miejsce: Władysław Gągała
2. miejsce: Liliana Maszewska i Zofia Kęsy
3. miejsce: Gabriela Grębosz

- szkoły podstawowe kl. IV-VIII
1. miejsce: Pola Gągała
2. miejsce: Lena Sobieraj
3. miejsce: Zuzanna Załęczna

- szkoły ponadpodstawowe
1. miejsce: Oliwia Czerwińska
2. miejsce: Mateusz Grzelak
3. miejsce: Wiktoria Kurczewska

Nagrody (m.in. sprzęt audio, aparat fotograficzny, gry edukacyjne, albumy) wręczyli laureatom:
starosta Dorota Pędziwiatr, wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Marek Jasiński - członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie i Katarzyna Kleska - Sekretarz Powiatu Bełchatowskiego.

Siedemnaście stowarzyszeń i fundacji z naszego powiatu prezentowało osiągnięcia i charakter działalności. Organizacje nie tylko promowały swoje marki, ale zachęcały do przyłączenia się do nich. Byli m.in. harcerze, amazonki, ratownicy medyczni, przyjaciele bezdomnych zwierząt, Każdy odwiedzający dostał jakiś suwenir, czy to ulotkę, długopis, notatnik, albo nawet komplet dziecięcych pieluszek. Mieszkańcy, którzy odwiedzili stoiska wszystkich stowarzyszeń, wzięli udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez starostwo. Panie Bożena Guzek i Zdzisława Szmidt otrzymały zestawy gadżetów, a pani Natalia Rosińska – markową parownicę. Z kolei dla organizacji pozarządowych także przygotowano niespodziankę. Nagrodę za udział w pikniku (voucher na wykonanie baneru reklamowego) wylosowało Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa.
 
 *Przepis na cepeliny z Niedyszyny
Do farszu potrzebne są: mięso wieprzowe z łopatki, boczek surowy, udka z kurczaka, skrzydła z indyka i trochę wołowiny. Mięsa gotować należy w rosole, a następnie wystudzone zmielić. Ciasto do cepelinów robi się z ziemniaków, mąki i żółtek. Jeśli jest za suche i pęka, można dodać letnią wodę. Całość smaku wzbogacają skwarki z cebulą (obowiązkowo). Koniecznie trzeba dodać uśmiech, serce i dobrą energię;) i jest smaczny sukces!
 
Galeria zdjęć
 
Tekst: Agnieszka Zawodzińska
Foto: Monika Michel
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

 
← powrót